פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

כיצד מגישים תביעה לאחר תאונת עבודה?

עובדים רבים נפגעים בתאונות עבודה מדי שנה. על פי נתוני משרד התמ"ת, כ-60 אלף עובדים נפגעים בכל שנה בישראל במהלך עבודתם. במסגרת חוק הביטוח הלאומי, תאונות אלו מזכות את העובד בפיצויים זמניים או קבועים מהמעביד ו\או מהמוסד לביטוח לאומי. עם זאת, במקרים בהם תאונת העבודה איננה מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי, נאלצים העובדים לפנות להליכים משפטיים-רפואיים מסובכים. 

 

הועדה הרפואית הראשונה

 

לאחר שהגשתם תביעה לביטוח הלאומי לצורך קביעת אחוזי נכות, תוזמנו לעמוד בפני וועדה רפואית ראשונה בסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריכם (או למקום העבודה). מטרתה של וועדה זו הינה לבחון את אחוזי הנכות הנטענים. הוועדה הרפואית הראשונה מורכבת מרופא אשר מאזין לתלונות מפי הנפגע ועורך לו בדיקות רלבנטיות. בסופו של היום, הרופא קובע האם המבוטח סובל מנכות כלשהי ומציין מהי דרגתה.

 

החלטתה הוועדה, בצירוף עם הפרוטוקול של הדברים, נשלחים לאחר מספר ימים אל המבוטח. שימו לב, ראוי ואף כדאי לבוא לפני וועדות רפואיות אלו לאחר קבלת ייעוץ משפטי. חשיבות רבה ביותר ישנה לפרטים הנאמרים במסגרת הוועדה רפואית, ולעיתים מדובר בדברים הרי גורל לגבי סיכויי קבלת התביעה.

 

וועדה רפואית לערערים

 

נפגע אשר מביע מורת רוח מהחלטתה של הוועדה הרפואית בעניינו, רשאי להגיש ערעור על כך לוועדה נוספת בביטוח הלאומי – הוועדה הרפואית לערערים. ערעור זה צריך להיות מוגש למוסד לביטוח הלאומי כ-30 יום לאחר קבלת תוצאות החלטתה של הוועדה הרפואית.

 

הנפגע צריך לתמוך את ערעורו בנימוקים מדויקים ורלבנטיים ולבסס את דבריו על פי האמור בהחלטתה של הוועדה הרפואית. נפגעים רבים טוענים כי הוועדה הרפואית התעלמה מתלונות או ממצאים רפואיים שהוצגו בפניה. כמו כן, לעיתים גורסים הנפגעים שהוועדה הרפואית לא נימקה כיאות את החלטתה או קבעה נכות ברמה שאיננה משקפת את מצבם הרפואי.

 

הדיון בוועדה זו נעשה בפני שלושה רופאים מומחים, בד"כ כאלה המתמחים באופן ספציפי בענייני הפגיעה. אי לכך, חשוב להתכונן היטב לפני דיון זה ולהכיר את הנושא הנטען – הן באספקט המשפטי והן מבחינה רפואית. שימו לב, וועדת הערער רשאית גם לשנות את ההחלטה של הוועדה הרפואית לרעתו של הנפגע. זאת ועוד, לעיתים המוסד לביטוח לאומי מגיש בעצמו ערעור לוועדת הערער כנגד החלטותיה של הוועדה הרפואית.

 

ערעור על ההחלטה של וועדת הערערים

 

במידה ואינכם מרוצים גם מהחלטתה של וועדת הערערים, יכולים אתם להגיש ערעור על החלטה זו לבית הדין לעבודה. מיותר לציין כי במקרים אלו כבר עליכם להיות מיוצגים על ידי עורך דין המכיר היטב את תחום הנזיקין ודיני העבודה.

 

שימו לב, בית הדין לעבודה בוחן עניינים אלו בעין משפטית ולא מבחינה רפואית. כל שבית הדין יכול לעשות הוא להכיר בתאונה כתאונת עבודה או להשיב את הדיונים לוועדות הרפואיות בביטוח הלאומי. סוגיות משפטיות אלו יכולות להיות אי התייחסות לתוצאות בדיקה רפואית, נימוק שאיננו ברור דיו ועוד. כמו כן, ערעור זה חייב להיות מוגש לבית הדין לעבודה בתוך 30 ימים לאחר קבלת החלטתה של הוועדה לערערים.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.