פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

כיצד מתנהלת תביעה נגד חברת ביטוח?

מבוטחים ונגרם לכם נזק? חברת הביטוח לא ממש "תרוץ" לקראתכם

נזקי רכוש הם אחת התופעות הנפוצות ביותר במציאות המודרנית. רכושו של אדם חשוף כיום לסכנות רבות החל בסכנות קלאסיות כמו גניבה או השחתה וכלה בנזקים הנגרמים כתוצאה מגורמים לא אנושיים כמו מזג האוויר, חשמל או אש. רבים מהישראלים בוחרים היום לבטח את רכושם בפוליסת ביטוח האמורה לכסות את עלות תיקון הנזק העלול להיגרם, ולפצות את הניזוק בסכום כספי שאמור לסייע לו לעבור את תקופת המשבר בצורה סבירה. יחד עם זאת לצערם של רבים, בבואם לדרוש את כספי הפיצויים המגיעים להם על פי הפוליסה, הם מגלים כי חברות הביטוח אינן ששות בלשון המעטה לעמוד בהתחייבויות הכספיות, או במקרים רבים טוענות לנזק מופחת הדורש פיצוי קטן יותר. במקרים אחרים טוענות החברות כי הניזוק אשם באופן ישיר או עקיף לנזק ולכן לא מגיע לו הפיצוי המופיע בפוליסה.

 

סבך הטענות וההתפתלויות של חברות הביטוח, הפכו את הליך הגשת התביעה למייגע ומסובך כל כך, עד שלא מעט אזרחים נכנעים בדרך לקבלת הפיצוי ונותרים בלא רכוש ובלא כסף. לאלו מכם השוקלים תביעת ביטוח בגין פוליסה, מומלץ מאד להסתייע בעורך דין מקצועי המכיר את כל החקיקה ואת כל הבירוקרטיה הנדרשת, בכדי להימנע מעוגמת הנפש הכרוכה בסירוב חברת הביטוח לפצות אתכם. כדי להסביר חלק מהליך תביעת חברת הביטוח נביא מספר צעדים בסיסיים ההכרחיים לביצוע התביעה.

 

כיצד תתבעו את חברת הביטוח בצורה נכונה

במידה ואתם אכן מבוטחים, הדבר הראשון שיש לעשות במקרה של נזק לרכוש, הוא להודיע על הנזק לחברת הביטוח, בין באופן ישיר ובין דרך סוכן הביטוח שלכם. מבחינה חוקית מספיקה הודעה בעל פה, אולם המציאות מראה כי הודעה בכתב תמיד תהיה עדיפה. הודעה שלא בזמן עלולה לסייע לחברת הביטוח להתנער מחובתה לפצות אתכם בטענה שנגרם לה נזק כתוצאה מהאיחור בהודעה. עם ההודעה על אירוע הנזק יש להתחיל בהגשת תביעה מסודרת לחברת הביטוח. בשלב זה מומלץ ביותר לפנות לעו"ד שינסח עבורכם את התביעה באופן בו תישמרנה כל זכויותיכם מול חברת הביטוח. היו בטוחים שעורכי הדין של חברת הביטוח הרבה יותר מקצועיים מכם, והם בעלי נסיון רב בדחיית בקשות. לכן אל תשאירו את המלאכה של ניסוח התביעה לחברים או לעצמכם ופנו בהקדם לעו"ד מנוסה שיעשה זאת עבורכם. נקודה חשובה נוספת היא מועד הגשת התביעה. החוק אמנם איננו מחייב הגשה מיידית של תביעה נגד חברת הביטוח, אולם הגשה מהירה מגדילה את הסיכויים שלכם לקבל את המגיע לכם, שכן חברת הביטוח תחל לברר לגבי חבותה רק מרגע הגשת התביעה, והיא תשלם את הכסף רק 30 יום מרגע שבו נמצא בידה המידע והמסמכים הרלוונטיים לגבי חבותה לשלם את הפיצוי. זכרו – אם תתעכבו – תעכב חברת הביטוח את התשלום.

חשוב ביותר לתעד הן את הנזק והן את הפנייה לחברת הביטוח (בדואר רשום).

 

יש לכם עורך דין? תנו לו להתמודד עם חברת הביטוח

מרגע הגשת התביעה לחברת הביטוח, תתחיל החברה לקיים הליכים הכרחיים כגון הזמנת שמאים או מומחים מקצועיים מטעמה לבירור נסיבות הנזק וערכו הכספי. גם פה יש לקחת בחשבון כי חברת הביטוח תעדיף את השמאים מטעמה על פני שמאי מטעמכם, ובלא מעט מקרים תטען לנזק מופחת או לחוסר חבות מצידה, בכדי להפחית משמעותית או לבטל כלל את הפיצוי הנדרש. במהלך ההליכים תדרוש החברה מהניזוק לקיים איתה שיתוף פעולה בבירור חבותה, כשפה המקום לציין כי חל איסור על חברת הביטוח לפנות אל ניזוק המיוצג ע"י עו"ד שלא באמצעות עורך הדין. לא פעם מבצעות חברות הביטוח "תרגילים" מסוגים שונים מול הניזוק במטרה להכשילו בלשונו, אולם כל אלה אינם אפשריים במקרים של יצוג ע"י עו"ד ואין להם תקיפות בבית המשפט שכן כל תוצאה שהושגה על ידי החברה, הושגה שלא על פי החוק ואיננה קבילה בפני בית המשפט.

 

 

 

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.