פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תביעה אזרחית נגררת לפלילים, מהי וכיצד מגישים?

בשנים האחרונות, עדים אנו לביצוע מעשים אלימים ופליליים רבים. כמעט בכל מקום בו מבוצע מעשה פלילי, יש גם נפגע עבירה אשר נפגע באופן ממשי מביצוע העבירה. לעיתים מדובר בעבירות אלימות (אשר גורמות לנזקי גוף, נזקים נפשיים ואף לנזקים כלכליים) ולעיתים עסקינן בעבירות פליליות שלא בזדון כגון גרימת מוות ברשלנות. ההליך הפלילי הינו הליך אשר מתחיל עם הגשת תלונה במשטרה כנגד החשוד, פתיחה בחקירה משטרתית והגשת כתב אישום בהתאם לממצאי החקירה.

לאחר הגשת כתב האישום, נדון עניינו של הנאשם בבית המשפט ודינו מוכרע. במידה והנאשם מורשע בתום ההליך הפלילי, עומדת לנפגע העבירה האפשרות להגיש כנגדו תביעה אזרחית הנגררת מההליך הפלילי. במסגרת חוק העונשין נקבעו ימי המאסר על הנאשם וקנסות לטובת המדינה ולטובת המתלונן. על פי רוב, קנסות אלו אינם מכסים את פגיעות הגוף או הפסדי הממון אשר נגרמו לקורבן. אי לכך, נפגעי עבירה רבים בוחרים גם בדרך של הגשת תביעה אזרחית כנגד הנאשם לאחר הרשעתו.

קורבנות ונפגעי עבירה סובלים פעמים רבות מנזקים שונים כגון נזקים לגוף ולרכוש. במקרים קיצוניים, מדובר בעבירות אלימות אשר גרמו למותו של נפגע העבירה ונזקים לבני משפחתו. מטרתו של ההליך האזרחי הינה להשיב באמצעות פיצויי כספי את המצב של נפגע העבירה לקדמותו.

פסק הדין הפלילי כראיה

מומלץ כי נפגע עבירה יפנה לקבלת ייעוץ משפטי במידה והוא מעוניין לפנות להליכים אזרחיים כנגד העבריין המורשע. נפגע העבירה רשאי להגיש תובענה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים בהתאם לסעיף 77 לחוק בתי המשפט. סעיף 42(א) לפקודת הראיות קובע כי מסקנות וממצאים בפסק דין פלילי חלוט יהיו קבילים כראיות לכאורה בהליך אזרחי. מדובר בסעיף בעל משמעות רבה עבור נפגע העבירה וזאת משום שניזוק אשר מבקש להיפרע מהמזיק בהליך אזרחי צריך להוכיח את תביעתו מבחינת האחריות, הנזק והקשר הסיבתי ביניהם.

הוכחת שאלת האחריות איננה עניין פשוט ועל מנת לעמוד בנטל זה צריך התובע להציג ראיות התומכות בה. במקרים בהם קיים כבר פסק דין פלילי המרשיע את העבריין בביצוע המעשים האמורים, מרבית ההליך האזרחי ייסוב סביב שאלת הנזק. סעיף 42(ג) לפקודת הראיות קובע כי נתבע אינו רשאי לסתור ראיה אשר כבר הוגשה ו\או נשמעה בהליך הפלילי, או לסתור את תוכנו של פסק הדין הפלילי – אלא לאחר קבלת רשות לכך מבית המשפט. במידה והנתבע אינו סותר ראיה מפסק הדין הפלילי, הראיה איננה עוד ראיה לכאורה והיא הופכת לראיה כמעט מכרעת.

תביעה אזרחית הנגררת בפלילים עוסקת בדרך כלל בפיצויים בגין נזקי גוף, הפסדי השתכרות, כאב וסבל, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעה, הוצאות סיעוד וכדומה. ככל שהנזק אשר נגרם לנפגע העבירה הינו קשה יותר, כך יגדלו בהתאמה הפיצויים שייפסקו עבורו.

התיישנות

ככל, מומלץ שלא להמתין עם הליכים משפטיים ולהגיש אותם בהקדם. עם זאת, תביעות אזרחיות יכולות להיות מוגשות עד שבע שנים ממועד ביצוע העבירה. במקרים בהם מדובר בתביעה מכוח סעיף 77 לחוק בתי המשפט, שהינה תביעה נגררת לפלילים, יש להגיש את התובענה בתוך 90 יום ממועד קבלת פסק הדין החלוט.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.