פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונות עבודה

מדי שנה נפגעים בישראל כ-60 אלף עובדים בתאונת עבודה (על פי נתונים שמציג משרד התמ"ת). מדובר בכמות בלתי נתפסת של כ-164 תאונות עבודה בכל יום. תאונות אלו מסבות לעובדים הנפגעים נזקים גופניים (לעיתים בלתי הפיכים ואף מוות), ולא אחת מדובר גם בהפסדי כלכליים. עובדים רבים נאלצים להחמיץ ימי עבודה רבים בגלל תאונת עבודה. כמו כן, קיימים מקרים חריגים בהם מאבדים הנפגעים כליל את כושר עבודתם.


שימו לב, הכרה בתאונה כתאונת עבודה על פי החוק, איננה מסתיימת בביקור אצל רופא וקבלת אישור רלבנטי. על מנת שתוכר הפגיעה כתאונת עבודה על ידי הביטוח הלאומי, צריך העובד להגיש תביעה בנושא זה למוסד הלאומי. תביעות אלו אינן עניין פשוט כלל ועיקר. מדובר פעמים רבות בהליך בירוקראטי ארוך ומתיש העובר דרך וועדות רפואית, וועדות ערעורים ובתי הדין לעבודה.מהי תאונת עבודה?

 

תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי כתאונה אשר ארעה לעובד תוך כדי ועקב עבודתו אצל מעסיק או מי מטעמו. כמו כן, העובד חייב להוכיח כי קיים קשר סיבתי, עובדתי ומשפטי, בין התאונה לבין הנזקים מהם הוא סובל. יש לציין כי תאונת עבודה כוללת את כל הפעילות אשר קשורה בעבודתו של התובע. במסגרת זו נכללות גם פגיעות שאירעו לעובד בדרכו לעבודה או בחזרה ממנה. כמו כן, במקרים בהם פעילות במהלך העבודה הביאה להחמרה או התפרצות של מחלה, קיימת לעובד עילה להגשת בקשה להכרה בו כנפגע עבודה.

 

מהן הזכויות המגיעות לעובד אשר נפגע בתאונת עבודה?

 

בימים הראשונים לפגיעתו מתאונת עבודה, זכאי העובד לתשלום שכרו מהמעסיק בשיעור של 75% בגין שלושת ימי העבודה הראשונים. פיצויי זה יהיה מנת חלקו של האחרון כל אימת שיוצג בפני המוסד לביטוח לאומי אישור רופא תעסוקתי המורה על מנוחה של עד 12 יום. לאחר 12 ימים אלו, יהיה זכאי העובד לשכרו בשיעור של 75% מהמוסד לביטוח לאומי.

 

במקרים בהם העובד קיבל אישור למנוחה מהרופא התעסוקתי של 13 ימים ויותר, יהיה הוא זכאי לתשלום שכרו בשיעור של 75% עד היום התשיעי מהמעסיק, ולאחר מכן מהמוסד לביטוח לאומי. שימו לב, הביטוח הלאומי משלם את דמי הפגיעה עד ל-25,597 שקלים. כמו כן, עובדים מסוימים נהנים מהוראות של הסכמים קיבוציים המחייבים את המעסיק להשלים שכרם באופן מלא לאחר תאונת עבודה.

 

תאונה עבודה קבועה, מה עושים?

 

עובד אשר נפגע בתאונת עבודה, באופן בו נגרם לו נזק קבוע ובלתי הפיך, רשאי לפנות למוסד לביטוח לאומי להכיר בו כנכה עבודה. העובד יידרש במקרים אלו לעמוד מול וועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. וועדה רפואית זו תבחן את עניינו של המבוטח ותקבע בעבורו אחוזי נכות. לאחר קביעת אחוזים אלו, יהיה העובד זכאי לקצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי. לעיתים משולמים למבוטח דמי הפגיעה באופן חד פעמי ולא על דרך של קצבה חודשית.
 

קראו עוד בתחום:

מיקרוטראומה - תאונת עבודה

מהי תורת המיקרוטראומה? האם כאבי גב או ירידה בשמיעה הם תאונות עבודה? מה עם נזקים נפשיים אחרי שירות במשטרה?

כיצד מגישים תביעה לאחר תאונת עבודה?

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה? מתי פונים לעורך דין?

תאונת דרכים בדרך לעבודה או ממנה - תאונת עבודה?

תאונת דרכים המתרחשת בדרך לעבודה, או במהלך החזרה הביתה - האם תאונת עבודה?

פיצויים בגין כאב וסבל לאחר תאונת עבודה

כיצד מחשבים פיצויים בגין כאב וסבל לאחר תאונת עבודה?

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

האם תאונת דרכים בדרך לעבודה, או בדרך הביתה מהעבודה, היא תאונת עבודה? האם ניתן לפנות לביטוח לאומי במקרים אלו?

תאונת עבודה או נכות כללית?

מהו המסלול העדיף - תאונת עבודה או נכות כללית? מהם ההבדלים הרבלנטיים מבחינת המבוטח?

כיצד ניתן להביא להכרה בתאונה כתאונת עבודה?

תאונות רבות אשר בגינן נגרם לאדם נזק הינן תאונות עבודה. ישנם מקרים לא מעטים בהם המוסד לביטוח לאומי מסרב להכיר בתאונה כתאונת עבודה. כיצד ניתן "לזכות" בהכרה זו?

כיצד נקבעים אחוזי נכות בביטוח הלאומי לאחר תאונת עבודה?

במידה והמוסד לביטוח לאומי יכיר בתאונה בעבודה כתאונת עבודה, המבוטח יופנה לקביעת אחוזי נכות בוועדות הרפואיות של המל"ל...

תאונת עבודה ותביעה נגד המעביד

האם ניתן להגיש תביעה כנגד המעביד בעקבות רשלנות שגרמה לתאונת עבודה? האם המעביד יפצה את העובד?

אוטם שריר הלב כתאונת עבודה

האם אוטם שריר הלב יכול להיות מוכר כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי? האם אדם אשר לקה בהתקף לב בעקבות העבודה זכאי להכרה כאמור?

אחריות המעביד בתאונות עבודה

האם ניתן להגיש תביעה כנגד המעביד לאחר תאונת עבודה? מהי רשלנות המעביד והאם המעסיק חייב בפיצויים?

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.