פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונת עבודה או נכות כללית?

תאונות עובדה הינם מקרים בהם נגרמו לעובד נזקי גוף במסגרת ועקב תנאי עבודתו. כמו כן, תאונות עבודה יכולות להיות גם כאשר העובד נפגע בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה. פעמים רבות, לאחר פגיעה בעבודה, עומדים בפני הנפגע שני מסלולים אפשריים – קביעת אחוזי נכות במסגרת נכות כללית, או קביעת אחוזי נכות במסגרת נכות נפגעי עבודה. הדעה הרווחת היא כי מומלץ לפנות לקביעת אחוזי נכות מהעבודה על פני נכות כללית. עם זאת, מדובר בקביעה כללית אשר יכולה להיות בלתי נכונה בעליל בהתחשב בנסיבות. 

מה עדיף?

נפגעים רבים תוהים מהי הדרך העדיפה מבחינתם במקרה זה. ובכן, התשובה לשאלה זו מורכבת ממספר גורמים שונים אשר משתנים ממקרה למקרה ומעובד לעובד. לדוגמא, ישנה חשיבות לאחוזים הנכות הצפויים, מספר הילדים מתחת לגיל 18 של הנפגע, גובה שכרו של הנפגע, גילו, דרגת אי כושר העבודה, הפסדי ההשתכרות הצפויים ועוד. בחינת הפרמטרים הללו מהווה את מכלול השיקולים המשפטיים בבחירת המסלול האופטימאלי בנסיבות המקרה. מיותר לציין כי מדובר בהחלטה חשובה אשר מומלץ בהחלט לקבלה לאחר התייעצות עם עורכי דין העוסקים בתחום זה.

מתי יהיה כדאי להעדיף נכות כללית?


נפגעים אשר מומלץ להם לפנות לקביעת אחוזי נכות במסגרת נכות כללית הם נפגעים אשר הכנסתם תיפגע באופן משמעותי משום שאין ספק שבעקבות הפגיעה הם לא יהיו מועסקים במשך תקופה ארוכה. כמו כן, מומלץ לפנות להליך של נכות כללית כאשר אחוזי הנכות הצפויים גבוהים מ-40% או כאשר שכרו של הנפגע איננו גבוה (4,000-5,000 שקלים לחודש). פניה להליך של נכות כללית איננה אומרת כי הנפגע זונח את ההליך בו תוכר התאונה כתאונת עבודה. נהפוך הוא, ההכרה של הביטוח הלאומי באירוע כתאונת עבודה הינה ברת משקל.

יתרונות גמלת נפגעי עבודה על פני נכות כללית

יש לציין כי לא בכדי "נהנית" גמלת נפגעי העבודה מפופולאריות גדולה ביותר לאחר קרות תאונת עבודה. לגמלת נפגעי עבודה ישנם אפוא מספר יתרונות משמעותיים על פני גמלת נכות כללית. ראשית, בניגוד לגמלת נכות כללית, גמלת נפגעי עבודה תשולם למבוטח ללא קשר למצבו הכספי ומיום הפגיעה. שנית, שיעור הגמלה המקסימאלי לאחר פגיעה בעבודה עומד על 75% מממוצע שלושת המשכורת האחרונות של הנפגע (זאת לעומת גמלת נכות כללית אשר השיעור המקסימאלי שלה הינו כרבע מהשכר הממוצע במשק).

לסיכום,

גמלת נפגעי עבודה הינה הגמלה המועדפת בדרך כלל על ידי עובדים אשר סובלים מנזקי גוף ונכות לאחר תאונת עבודה. עם זאת, ישנם מקרים בהם ייתכן ויהיה עדיף לפנות לקבלת גמלת נכות כללית. במידה ואתם תוהים באיזה מסלול לבחור, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורכי דין העוסקים בתחום זה.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.