פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונות דרכים

תאונות הדרכים, אשר הפכו למכת מדינה בשנים האחרונות, פוגעות כמעט בכל אחד ואחד מאיתנו. מדובר באירועים אשר פעמים רבות מותירים אחריהם שובל של פצועים ואף הרוגים. על פי החוק הישראלי, כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, גם במקרים בו הוא האשם בתאונה, זכאי לפיצויים בגין נזקי הגוף והנפש אשר נגרמו לו בעקבותיה. 

 

זכאות לפיצויים אלה קמה גם להולכי רגל אשר נפגעו מתאונת דרכים. עם זאת, על מנת לזכות בפיצויים בגין נזקי הגוף לאחר תאונת דרכים, יש לבחון האם מדובר בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק. לדוגמא, האם אדם אשר נפל מרכבו בעת יציאה ממנו זכאי לפיצויים או מהו הדין לגבי קורקינט חשמלי המשמש למשחק ילדים?

 

סעיף 1 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי תאונת דרכים הינה מאורע אשר במהלכו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. כמו כן, תאונת דרכים מוכרת על ידי החוק גם במקרים של התפוצצות רכב או התלקחותו. על פי החוק, תאונת דרכים נחשבת ככזאת גם כאשר התאונה ארעה בעקבות פגיעה של רכב אשר חנה במקום בו אסור היה לו לחנות או בגין ניצול הכוח המכאני של הרכב.

 

מתי לא מדובר בתאונת דרכים?

 

במקרים בהם התאונה נעשתה במתכוון, אם מצידו של הנהג ואם מצידו של הנפגע, לא מדובר בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק. אירוע דריסה זה רואה את המכונית ככלי נשק דוגמת אקדח, אשר לא מקים לתובע עילה לתביעת פיצויים מהחברה המבטחת את הרכב.

 

מהו שימוש ברכב מנועי?

 

שימוש ברכב מנועי איננו רק נסיעה ברכב בכביש או בדרך עפר. שימוש זה יכול להיות גם כניסה או יציאה מהרכב. כמו כן, החניית רכב, דחיפתו או גרירתו, נחשבים אף הם כשימוש ברכב מנועי. החוק מכיר בכך שגם תיקון-דרך או טיפול-דרך (מילוי דלק או החלפת גלגל) נכנסים במסגרת ההגדרה כתאונות דרכים. זאת ועוד, נפילה של מטען מרכב משא מהווה אף היא תאונת דרכים וכן נפילה מרכב חונה (כל אימת שלא מדובר במהלך של פריקה או טעינה).

 

את מי תובעים לאחר תאונת דרכים?

 

תביעה בגין תאונת דרכים תוגש לאחר התאונה כנגד גורמים שונים. לדוגמא, הולך רגל יתבע פיצויים בגין נזקי הגוף אשר נגרמו לו מחברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב ביום נשוא התאונה. נהג רכב אשר נפגע בתאונה רשאי לתבוע את החברה אשר ביטחה את הרכב הפוגע. בתאונה בה מעורבים מספר רכבים, יתבע כל נהג את חברת הביטוח המבטחת אותו.

 

קראו עוד בתחום:

תאונות פגע וברח - תשלום פיצויים?

כיצד יש לתבוע פיצויים לאחר תאונת פגע וברח? מהי מידת האחריות הרובצת על הנפגע לאתר את הנהג?

הלכת השנים האבודות אחרי תאונת דרכים

מהי הלכת השנים האבודות? כיצד ניתן להוכיח אותה ומתי טוענים אותה?

אחרי תאונת דרכים - איך לנהוג?

כיצד יש להתנהג לאחר תאונת דרכים? איך מגישים תביעה ולמי פונים?

פיצויים לאחר תאונת דרכים

איך מחשבים פיצויים לאחר תאונת דרכים ואת מי תובעים?

מה לעשות לאחר תאונת דרכים?

כיצד יש להתנהג לאחר תאונת דרכים? מהם המסמכים החשובים? האם ניתן להתייעץ עם עורך דין טרם חקירת סוכן הביטוח?

תביעה בגין תאונת דרכים - התיישנות

אימתי תתיישן תביעה בגין נזקי גוף אשר נגרמו כתוצאה מתאונת דרכים? מהי תקופת ההתיישנות בתביעות פיצויים אלו?

פיצויים בגין תאונת אופנוע

כיצד ניתן לתבוע פיצויים בגין תאונת אופנוע? האם תאונת אופנוע עצמאית (לדוגמא, החלקה) מזכה בפיצויים? האם שליח העובד על קטנוע זכאי לפיצויים בגין הפסד ימי עבודה?

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.