פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונת דרכים בדרך לעבודה או ממנה - תאונת עבודה?

חוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה כאירוע אשר אירע לעובד במהלך שעות עבודתו. הלכה פסוקה היא כי תאונה בדרך לעבודה נחשבת כחלק מפעילות העבודה ועל כן היא מוכרת גם כתאונת עבודה. עובדים רבים תוהים את מי עליהם לתבוע במקרה זה, שכן תאונת דרכים מזכה את הנפגע במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ואילו תאונת עבודה מזכה בקצבה מטעם חוק הביטוח הלאומי. 

 

על פי החוק, במקרים של תאונת דרכים בדרך לעבודה, רשאי העובד להגיש תביעה כפולה, גם נגד חברת הביטוח וגם כנגד המוסד לביטוח לאומי. במידה ותביעתו של האחרון תתקבל במל"ל, יוכר הוא כנפגע עבודה ותקום לו זכאות לקבל דמי פגיעה מטעם המוסד לביטוח לאומי.

 

כיצד מוכיחים תאונת דרכים כתאונת עבודה?

 

המוסד לביטוח לאומי דוחה תביעות רבות בגין תאונות דרכים בדרך לעבודה, בעיקר בטענה כי העובד לא היה בדרך למקום עבודתו בעת התאונה. דוגמא לכך ניתן לראות כאשר העובד נפגע כאשר הוא מתכנן לנסוע לבנק לסידורים אישיים בדרכו לעבודה. על פי פסיקות בית המשפט, סטייה מהדרך הרגילה לעבודה, או התעכבות ללא סיבה הקשורה בעבודה, עלולות לשמוט את הקרקע מתחת לתביעתו של המבוטח.

 

הביטוח הלאומי טוען פעמים רבות כי הסטייה מן הדרך הביאה את העובד להיפגע במסגרת אישית ולא בגין עבודתו. טענה זו נשענת על הוראות חוק הביטוח הלאומי אשר קובע כי תאונת עבודה מוגדרת כאירוע אשר נגרם עקב מקום העבודה. אי לכך, חשוב לפנות לייעוץ משפטי בטרם פניתם למוסד לביטוח לאומי, ולבחון היטב כיצד אתם אמורים להציג את הדברים בתביעתכם.

 

השאלה אשר עומדת בבסיס הדיון בבית הדין לעבודה במקרים אלו היא – האם קיים קשר בין היות המבוטח עובד במקום עבודתו לבין תאונת הדרכים. סוגיה זו מאפיינת תביעות בהן אדם נפגע בתאונת דרכים בדרכו לקבל טיפול אשר נגרם לו בגין תאונת עבודה. עם זאת, אין די בקשר עקיף ומרוחק בכדי לענות בחיוב על שאלה משפטית זו. הפסיקה הכירה בכך שבכל תאונה ניתן למצוא קשר מסוים לעבודה בצורה זו או אחרת. השופטים במקרים אלו צריכים להשתכנע באופן סביר כי מדובר באירוע אשר נבע בגין עבודתו של המבוטח.החשיבות של הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי

 

כאמור, תאונת דרכים מקימה לנפגע עילה להגשת תביעה גם כנגד חברת הביטוח. כמו כן, במידה והוכרה התאונה כתאונת עבודה, יידרש העובד לעמוד בפני וועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי לקביעת נכותו הזמנית או הצמיתה. שימו לב, מסקנותיה של הוועדה הרפואית הינן הרות גורל גם לגבי התביעה האזרחית מול חברת הביטוח. אי לכך, בטרם התייצבתם מול הוועדה בביטוח הלאומי, מומלץ לפנות למומחה רפואי ו\או עורך דין המתמחים בדיני נזיקין.

 

דוגמא  מהפסיקה:

 

עובד תיקן אופנוע פרטי במהלך שעות העבודה – בית הדין לעבודה דחה את תביעתו של צעיר אשר נפגע בדרכו לתקן את אופנועו הפרטי במסגרת שעות העבודה. השופטים סברו כי לא מדובר באירוע הקשור לעבודה ועל כן אין להכיר בו כתאונת עבודה. במקרה זה, למרות שמדובר באירוע שארע במהלך שעות העבודה, תביעתו של התובע נדחתה בבית הדין.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.