פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

תאונות דרכים מתרחשות בכבישי ישראל מדי יום. לא אחת, תאונות אלו מותירות אחריהן שובל ארוך של הרוגים, פצועים ובני משפחותיהם. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי אדם אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצויים בגין האירוע, וזאת ללא קשר לשאלת האשם בתאונה. אזרחים רבים נפגעים בתאונות דרכים כאשר הם נמצאים בעבודתם או כאשר הם בדרכם לעבודה או ממנה. במקרים אלו, תאונת הדרכים אינה תאונת דרכים בלבד אלא מדובר גם בתאונת עבודה. 

נפגע תאונת דרכים אשר הוכרה גם כתאונת עבודה זכאי לפיצויים הן מהביטוח הלאומי והן מחברת הביטוח. יש להדגיש כי לא מדובר בפיצויי כפול אלא בפיצוי בגין הפסדי ההשתכרות מהמוסד לביטוח לאומי, ובעבור הפרשים וראשי נזקים נוספים מחברת הביטוח.

סטייה מהדרך


נפגעים בתאונות דרכים אשר טוענים כי מדובר בתאונת עבודה נדרשים להוכיח את טענותיהם בפני בית המשפט. פעמים רבות, המוסד לביטוח לאומי יטען כי התובע לא היה בדרכו לעבודה או ממנה, וזאת בגין סטייה משמעותית מהדרך. יש לציין כי לא כל סטייה מהדרך מהווה ניתוק אוטומטי של הקשר הסיבתי בין העבודה לתאונה. לדוגמא, בתי המשפט הכירו בכך שעצירה לשם איסוף הילד מהגן איננה מהווה סטייה מהדרך השוללת את הקשר בין העבודה לתאונה. כמו כן, ישנם מקרים בהם הסטייה מהדרך נרפאת ועל כן מדובר בתאונת עבודה למרות הפרשי זמנים גדולים.

לאחר התאונה


לאחר תאונת הדרכים, ישנן מספר פעולות אשר הנפגע צריך לבצע על מנת להגדיל את סיכוייו לזכות בפיצויים המגיעים לו. ראשית, יש לרשום את כל הפרטים הנוגעים לאירוע לרבות איך התרחשה התאונה, זהות הגורמים המעורבים, עדי ראיה אפשריים, שעות מדויקות, לוחות זמנים, תמונות של זירת האירוע, תמונות של נזקי הגוף השונים, מסמכים רפואיים רלבנטיים וכדומה. לעיתים, המוסד לביטוח לאומי יטען כי התאונה לא התרחשה מעולם ונתונים אלו יוכלו להוכיח את טענות התביעה.

גם במקרים בהם אתם לא חשים בנזקי גוף מיד לאחר התאונה, מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי. לעיתים, הנזקים הינם פנימיים ולא ניתן להרגיש אותם באופן מיידי. כמו כן, יש לציין בפני הרופאים את נסיבות התאונה ואת העובדה שמדובר בתאונת עבודה. בתי המשפט מייחסים חשיבות רבה לדברים אשר נאמרים לרופאים במועד הקרוב ביותר לאירוע, ובטרם קבלת ייעוץ משפטי.

בנוסף, יש להחתים את המעסיק על טופס המצהיר על פגיעה בעבודה בו מפורטים נסיבות האירוע ופרטיו. כמו כן, מומלץ לפנות לאחר קבלת הטיפול הרפואי לתחנת המשטרה עם כל המסמכים הרלבנטיים ולהצהיר על התאונה ועל היותה תאונת עבודה.

מסלולי התביעה האפשריים

נפגעים אשר נגרמו להם נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים שהינה גם תאונת עבודה יכולים לפנות לשני מסלולי תביעה על מנת לזכות לפיצויים המגיעים להם. מסלול אחד יהיה מול חברת הביטוח בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. המסלול השני הינו מול המוסד לביטוח לאומי במסגרת חוק הביטוח הלאומי. בחירה זו הינה בעלת חשיבות רבה מבחינת הדרך למימוש הזכויות. הלכה פסוקה היא כי גם אם תובע פנה להליכים משפטיים כנגד מבטחת הרכב במסגרת חוק הפיצויים, יהיה עליו להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי לשם קביעת שיעור הנכות ממנו הוא סובל בעקבות התאונה.

קביעת נכות שונה


בתביעות פיצויים לאחר תאונות דרכים, אשר מוגשות במסגרת חוק הפיצויים, בית המשפט נדרש לבחון מהו שיעור נכותו של הנפגע (וזאת לשם קביעת הפיצויים המגיעים לו). היות ומדובר בעניין הנמצא בתחום הרפואה, בית המשפט ממנה מומחה רפואי (או מומחים רפואיים) מטעמו אשר יבדקו את הנפגע. שאלה נפוצה היא כיצד יש לקבוע את נכותו של נפגע כאשר ישנו פער בין קביעות הועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי לבין חוות דעתם של המומחים מטעם בית המשפט.

פסיקת בית המשפט העליון בעניין זה קובעת כי לא ניתן למנוע מנפגע לבקש מבית המשפט למנות מומחים רפואיים מטעמו וזאת רק משום שפתוחה בפניו הדלת לקבוע את הנכות על פי חוק הביטוח הלאומי כנפגע תאונת עבודה. למעשה, עולה מכך כי בית המשפט רשאי למנות מומחים רפואיים מטעמו וזאת ללא קשר לוועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי. עם זאת, יש לציין כי מומלץ שקביעותיהם של המומחים מטעם בית המשפט יוגשו בטרם יעמוד הנפגע בפני הועדה הרפואית במל"ל. על פי רוב, מומחים אלו קובעים לנפגע נכות בשיעור גבוה יותר. במידה וועדה רפואית תקבע את נכותו של הנפגע בטרם התמנו מומחים מטעם בית המשפט, יהיה בית המשפט כבול להחלטת הוועדה אלא במקרים חריגים בלבד.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.