פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

פיצויים בגין תאונת אופנוע

סקר אשר נערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור הרשות הלאומית לבטיחות הדרכים בישראל, בין השנים 1999 ל-2005, מראה כי מדי שנה נפגעים בישראל מאות רוכבי אופנועים וקטנועים. כמו כן, היות וגופו של רוכב האופנוע איננו מוגן כגופו של הנוהג ברכב, גם תאונות קלות (לדוגמא, החלקה מחוץ לבית ביציאה מחניה) עלולות לגרום לנזקי גוף משמעותיים. זאת ועוד, ישנם רוכבים רבים אשר האופנוע משמש עבורם ככלי עבודה (לדוגמא, שליחים או עיתונאים) ולא אחת מדובר בתאונת דרכים שהינה גם תאונת עבודה. 

תאונות דרכים בהם מעורבים אופנועים הינן התאונות השניות בשכיחותן לאחר תאונות בהן מעורבים שני רכבים. כאמור, תאונות אופנוע רבות גורמות לרוכב האופנוע נזקי גוף קשים ולא אחת מדובר בתאונות קטלניות. בעוד נוסעי רכב רבים אשר מעורבים בתאונה יוצאים מהאירוע ללא שריטה, קשה לעבור תאונת אופנוע מבלי להיפגע בדרך זו או אחרת. זו גם הסיבה שמרבית חברות הביטוח רואות באופנוע כלי מסוכן ולא בטיחותי ולכן הן אינן מוכנות לבטח רוכבי אופנועים. רוב האופנועים בישראל מבוטחים על ידי ה"תאגיד המנהל של המאגר לביטוחי רכב חובה בע"מ" בפוליסת חובה (ובקיצור – "הפול").

הסיבות הנפוצות לתאונות אופנוע

תאונות אופנוע יכולות להיגרם בשל מגוון רחב של סיבות. הסיבות הנפוצות לתאונות אלו הינן החלקה על הכביש, אובדן שליטה על האופנוע, נסיעה במהירות מופרזת, אי ציות לחוקי התנועה (רמזור או תמרור), נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, כשל טכני באופנוע ועוד.

פיצויים

נפגעי תאונות דרכים בישראל, ובתוכם רוכבי אופנועים, זכאים לפיצויים לאחר תאונות בהם הם מעורבים, וזאת במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. פיצויים אלו הינם זכותם של הנפגעים וזאת ללא קשר לסוגיית האשם בתאונה. פיצויים אלו מחושבים על בסיס רשאי נזק שונים כגון אובדן השתכרות, הוצאות רפואיות, כאב וסבל, עזרה צד ג', נזקים נפשיים, הוצאת ניידות ועוד.

תביעה ללא ביטוח

רוכבי אופנועים רבים נוהגים בישראל ללא ביטוח חובה כחוק. במקרים אלו, ייתכן והנפגע יתקשה לתבוע את פיצוייו, אך אין זה אומר שהוא עומד בפני שוקט שבורה. רוכב אופנוע אשר לא ביטח את כלי הרכב שברשותו בביטוח חובה, והיה מעורב בתאונת דרכים, אינו מאבד לחלוטין את זכותו לתבוע פיצויים. במקרים אלו, הנפגע רשאי לפתוח בהליכים משפטיים כנגד הנהג הפוגע וזאת תוך הצגת טענה כי הנתבע הוא האשם בתאונה. עם זאת, יש לציין כי מדובר בעניין משפטי מורכב אשר יכול להביא את שני הצדדים להתדיינות ארוכה בבתי המשפט.

תאונת אופנוע שהיא גם תאונת עבודה


רוכבי אופנוע רבים נפגעים בתאונות בכבישים כאשר הם רוכבים על האופנוע לצורכי עבודה (לדוגמא, שליחים). ידוע לכל כי עבודות אלו דורשות מרוכב האופנוע לנווט בכרך העירוני תוך שהוא נתון ללחץ זמנים, הן מבחינת הלקוח והן מבחינת מעסיקו. במקרים בהם תאונת האופנוע מתרחשת במסגרת העבודה, מדובר גם בתאונת עבודה.

רוכב אופנוע אשר היה מעורב בתאונה במהלך עבודתו, חייב לידע על כך את מעסיקיו ואת רופאיו בעת קבלת הטיפול הרפואי. כמו כן, עליו להגיש הודעה על פגיעה בעבודה למוסד לביטוח לאומי ולתבוע תשלום דמי פגיעה בגינה. נפגעים אלו זכאים לקבל מהביטוח הלאומי דמי פגיעה עד 91 ימי היעדרות מהעבודה. לאחר מכן, הנפגע רשאי לתבוע מהמוסד לביטוח לאומי גמלת נכות בעבודה (בכפוף לעמידה מול ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי אשר תאבחן את מצבו הרפואי של הנפגע ותקבע האם הוא סובל מנכות זמנית או צמיתה והאם קיים קשר סיבתי בין הנכות לבין תאונת העבודה). יש לציין כי הסכומים אשר המוסד לביטוח לאומי ישלם לנפגע יקוזזו מפיצויים אשר יקבל האחרון במסגרת תביעה מול חברת הביטוח.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.