פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונה במתקן שעשועים פרטי

אנשים, ופעמים רבות ילדים וקטינים, נפגעים מדי שנה בתאונות גוף במתקני שעשועים פרטיים. שימו לב, לא אחת מדובר בתאונה אשר הנסיבות שלה הן רשלנות בפיקוח על המתקנים או תקינותם. דוגמאות לכך הינן מקרים בהם מגלשת מים איננה בטיחותית או חגורת בטיחות שאינה מצליחה למנוע נפילתו של ילד מקרוסלה מסתובבת. במידה והסיבה לקרות התאונה מובילה לרשלנות מצד הנהלת המתקן הפרטי, קיימת לנפגע (או להוריו) עילה להגשת תביעה לפיצויים. 

 

מהם מתקני שעשועים פרטיים?

 

מתקני שעשועים פרטיים הינם מתקנים אשר הוקמו להנאתם של ילדים ומבוגרים כאחד. בניגוד לגני משחקים ציבוריים, מתקני שעשועים אלו נמצאים בבעלות פרטית. בקבוצה זו נכללים מתקנים גדולים כגון הלונה-פארק והמימדיון, אך גם מתקנים קטנים יותר דוגמת הג'ימבורי או גן משחקים פרטי. מיותר לציין כי בתי המשפט רואים בחומרה רבה רשלנות נזיקית אשר הביאה לגרימת נזקים לילדים רכים. קל וחומר כאשר האחריות נופלת על כתפיו של בעל עסק פרטי הפועל למטרות רווח.

 

אחריות לגבי תקינות המתקנים

 

מן הפסיקה ידוע כי מנהל אתר ומפעילו אחראיים לנזקים הנגרמים בשל רשלנות של אלה העובדים באתר, ובלבד שהוכח כי הופרה חובת הזהירות המוטלת עליהם כמנהלים וכמפעילים. כמו כן, אחראי מנהל האתר לרשלנות עובדיו או לפיקוח לא נאות על מתקנים ברשותו.

 

לדוגמא, במקום בו עובד התיר באופן רשלני את כניסתו של ילד קטן לרכבת הרים, או את עלייתו של פעוט בגפו על קרוסלת סוסים, מדובר בהפרת חובת הזהירות המוטלת על בעל המקום. בפסק דין אשר ניתן בעניין לונה פארק נייד בעפולה, קבע בית המשפט כי מתקן הופעל ברשלנות לפני שילד בן 10 הספיק להשלים את ירידתו ממנו. אי לכך, חויב מפעיל הלונה פארק בתשלום פיצויים לקטין ובני משפחתו. מיותר לציין כי בעל המקום חייב גם לדאוג כי המתקנים בטיחותיים ותקינים והם אינם מהווים סכנה למשתמשים בהם.

 

האם ילד אשר נפגע לאחר שנכנס בסתר למתקן, אשם בתאונה שאירעה לו?

 

שימו לב, גם במקרים בהם ילד נכנס למתקן שאיננו תואם את גילו וגודלו, באופן שלא אושר במפורש על ידי העובדים, רובצת האחריות לנזקיו על מנהל האתר. בית המשפט מכיר בכך שמקום הפונה לילדים, צריך לצפות שמדובר ב"לקוחות שובבים" העלולים לנסות ולהיכנס בסתר למתקנים מסוימים.

 

אי לכך, התקנה לקויה של גדרות, או חוסר תשומת לב של עובדים במקרים מסוימים, עולה כדי רשלנות נזיקית כלפי הנפגע. עם זאת, במקרים אלו יכול להיות שיקבע בית המשפט אשם תורם כנגד הנפגע בעקבות "הפרת ההוראות".

 

אחריות נזיקית בעקבות צפיפות בתורים

 

סיבה נוספת אשר מאפיינת פציעות ילדים במתקני שעשועים הינה התורים הצפופים למתקנים השונים בימי עומס (כגון שבתות וחגים). בפסק דין אשר עסק בתביעה של ילדה שנדחפה בתור למתקן בעיר השעשועים, נקבע כי קיימת אחריות על העובדים לשים לב לעומס ודחיפות בתורים.

 

השופטים ציינו בפסיקתם זו כי מצופה שהאחראים באירועים מסוג זה יבטיחו את שלומם של הילדים בתור. מנהלי עיר השעשועים לא הקפידו שגורמים אחרים ישקדו על טיפול במוקדים של דוחק ודחיפות, בין אם על ידי העמדת סדרן נייח נוסף בכל תור, ובין אם על ידי העמדת כוח-משימה נייד. אי לכך, התביעה התקבלה והילדה, ששברה שן בגין נפילתה, זכתה בפיצויים.

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.