פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונה בשטח ציבורי ותאונה ברשות הרבים

אנשים רבים נפגעים במהלך הליכה שגרתית בשטח ציבורי או בשטח ברשות הרבים. לעיתים מדובר בפציעות קלות, אך פעמים רבות התאונה גורמת לנזקי גוף של ממש (לדוגמא, שבר ברגל בגין נפילה ממדרכה משובשת). 

 

נזקי גוף אשר נגרמים לאדם בשל נפילה בשטח ציבורי עלולים לגרום לו, מלבד נזקים גופניים, גם להחמצת ימי עבודה והפסדים כספיים. שאלות אשר עולות לא אחת בקרב נפגעים אלו הינן האם ניתן לתבוע? את מי תובעים? ומהי העילה לתביעה? ברור כשמש שנפילה במתחם אשר נמצא בבעלות פרטית (כגון אולם אירועים או גן חיות) מקים עילה לתביעה כנגד בעל המקום. עם זאת, כיצד יש לפעול כאשר הנפילה ארעה בשטח ציבורי?

 

מהו שטח ציבורי?

 

על פי פסיקותיו של בית משפט, עיריות ורשויות מקומיות חייבות כלפי הציבור הנמצא בשטחן בחובת הזהירות המושגית. שטחים אלו יכולים להיות רחובות, פארקים, גני משחקים, כבישים, מרכזי קניות וכדומה. כמו כן, במידה והעירייה איננה מתקנת מפגע המסכן את בריאות הציבור, במתחם הנמצא באחריותה, מדובר בהפרה של חובת הזהירות הקונקרטית כלפי הנפגע. אי לכך, במקרים אלו ניתן לבחון עילה להגשת תביעה כנגד העירייה.

 

מהי אחריותה של העירייה?

 

על פי פקודת העיריות, רשות מקומית אחראית כלפי תושביה לדאוג לרחובות תקינים ללא סכנה בריאותית לציבור. סעיף 235 לפקודה קובע כי עירייה תדאג לתיקונם, ניקויים, הזלפתם ותאורתם של הרחובות הנמצאים בשטחה. כמו כן, העירייה חייבת להסיר מכשולים ולמנוע הסגות גבול ברחובותיה. בנוסף, הפקודה קובעת כי על העירייה מוטל לנקוט באמצעי זהירות נאותים כנגד תאונות אפשריות, קל וחומר במקרים של תיקון, בניה ושיפוץ של מתקנים ברשותה.

 

תביעות נזיקין בנוגע לנפילות ופגיעות בשטחים ציבוריים מניחות את נטל ההוכחה על המזיק. אי לכך, בבית המשפט תידרש העירייה להוכיח כי לא התרשלה כלפי הנפגע ואין היא אשמה בנזקיו. שימו לב, אין צורך להוכיח כי העירייה ידעה אודות המפגע בטרם אירעה התאונה. אי ידיעה לגבי מדרכה משובשת או בור באמצע הכביש, איננה פוטרת את העירייה מחובת אחריותה כלפי התושבים.

 

כיצד יש לפעול לאחר תאונה בשטח ציבורי?

 

לאחר תאונה בשטח ציבורי עליכם לנקוט במספר צעדים. ראשית, בדקו האם מישהו ראה את התאונה והאם הוא מוכן לבוא ולהעיד בבית המשפט. כמו כן, שימו לב היטב לדיווח אשר אתם נותנים לרופא והקפידו לזכור היטב את התלונה. מדובר בעניין עקרוני של ממש, שכן אדם אשר נפגע בתאונה נוהג למסור את המידע המדויק ביותר לרופא אשר טיפל בו מיד אחריה. בתי המשפט עלולים לשלול את עצם קיום התאונה במקרה בו קיימות סתירות בין העדויות בזמן האירוע לבין הטענות בבית המשפט.

 

לאחר התאונה, שובו למקום האירוע (או עשו זאת מיד לאחר מכן) וצלמו את איזור המפגע. זכרו היטב את נסיבות האירוע ושננו את הפרטים הקטנים. כמו כן, מומלץ כבר עכשיו לפנות לייעוץ משפטי ולקבל הדרכה לגבי המשך ההליכים.

 

פנו לייעוץ משפטי

 

שימו לב, תביעות נזיקין, גם כאשר הן ברורות לעין, אינן עניין פשוט במסגרת הליכים משפטיים. אי לכך, מומלץ לא לפנות לעירייה או לבית המשפט בטרם קיבלתם ייעוץ משפטי הולם בנושא. עוולת הרשלנות דורשת הוכחה של שלושה שלבים עיקריים - תאונה, נזק וקשר סיבתי. די בכישלון באחד מהם בכדי להביא לדחייתה של התביעה. אי לכך, פנו לעורך דין המומחה בדיני הנזיקין והתייעצו איתו לגבי המשך צעדיכם.
 

קראו עוד בתחום:

תאונה ברחוב ללא עדים

כיצד ניתן להוכיח התרחשות תאונה ברחוב שלא היו לה עדים נוספים?

כוח עליון - מתי הוא גורם לתאונה ברשות הרבים?

מהי משמעותו של כוח עליון אשר גרם לתאונה ברשות הרבים?

מהו אשם תורם בסוגיות העוסקות בתאונה ברחוב?

אשם תורם הינו רשלנותו התורמת של נפגע לנזק אשר נגרם לו. כיצד בא לידי ביטוי מושג משפטי זה במסגרת תביעות העוסקות בתאונות רחוב...

תאונה בשטח פרטי או ציבורי ואחריות בעל המקרקעין

אחריותו של בעל מקרקעין על נזקים המתרחשים בשטחו מוכרת בפסיקה ובחקיקה...

כיצד לנהוג לאחר תאונה בשטח ציבורי?

תאונה בשטח ציבורי יכולה לגרום לנזקי גוף לכל אחד ואחת מאיתנו. להלן מדריך קצר העוסק באופן בו מומלץ לנהוג לאחר תאונה בשטח ציבורי...

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.