פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

תאונה ברחוב ללא עדים

פקודת העיריות קובעת כי רשות מקומית חייבת בחובת זהירות כלפי התושבים העוברים בשטחה. על פי הפקודה, העירייה חייבת לנקוט באמצעים סבירים על מנת למנוע פגיעות וסכנות בריאותיות ה"אורבות" להולכי הרגל ועוברי האורח ברחובותיה. לדוגמא, חובה על העירייה לתקן מרצפות שבורות, מדרכות משובשות, בורות פתוחים ועוד. לא אחת, מתרשלת העירייה בעמידתה בחובה זו והולכי הרגל נפגעים בגין רשלנות זו. נזקי גוף הנגרמים כתוצאה מאי עמידה של העירייה בחובותיה, יכולים להקים עילה לתביעה נזיקית כנגדה בגין הפרת חובת הזהירות המוטלת עליה. 

 

עם זאת, פעמים רבות מדובר בתאונות אשר התרחשו ללא עדים ומבלי שתועדו בזמן אמת. במקרים אלו מוטל על כתפיו של התובע נטל הוכחה כבד במיוחד. עליו לשכנע את בית המשפט בעצם התרחשות התאונה מלכתחילה. מאמר זה יעסוק במשמעות המשפטית של עדות בעל הדין.

 

מהי עדות הנפגע?

 

במקום בו תובע בנזיקין מעיד על אירוע שקרה לו, ואין לו עדים נוספים אשר יתמכו בטענותיו, מדובר בעניין הקרוי בעגה המשפטית – עדות יחידה של בעל דין. סעיף 54 לפקודת הראיות קובע כי עדות זו הינה עדות של בעל הדין עצמו או אחד מבני משפחתו (הורה, אח, אחות, ילד או בן זוג). כמו כן, במקרים בהם בית המשפט קובע כי עליו לפסוק על פי עדות יחידה זו, מוטל על השופט לפרט בהחלטתו את המניעים המשפטיים והעובדתיים אשר הניעו אותו לעשות כן כדי למנוע את החשש הטבעי לפיו אדם נפגע בביתו אך טוען כי נפל ברחוב כדי לקבל פיצוי.

 

כיצד ניתן להוכיח תאונה כאשר אין עדים נוספים?

 

נפגע התובע את הרשות המקומית בגין נזקי גוף אשר אירעו לו עקב רשלנותה הלכאורית, חייב להבין כי נטל ההוכחה הרובץ עליו גדול במיוחד. בתי המשפט מכירים בכך שמדובר בעד שהינו בעל אינטרס ברור, ועל כן נבחנים דבריו ב"זכוכית מגדלת".

 

• דיווחים מדויקים לרופא

בתי המשפט מכירים בכך שכל אדם אשר מגיע לאחר תאונה לקבל טיפול רפואי, מוסר את הפרטים המדויקים לגבי האירוע (זאת במטרה לזכות בטיפול הטוב והמתאים ביותר בעניינו). אי לכך, קיימת חשיבות גדולה ביותר שהתובע יהיה עקבי בגרסתו בבית המשפט. דהיינו, עליו לציין עובדות מדויקות באופן מושלם ככל הניתן.

 

לדוגמא, במידה ואמרתם לרופא שנפגעתם בברך ימין ולאחר מכן ציינתם גם פגיעה בקרסול (וזאת ללא סיבה נראית לעין), עלולה גרסתכם - אף אם היא נכונה - להידחות בבית המשפט. בנוסף, השיגו את התיק הרפואי בעניינכם ובדקו היטב שטענותיכם בכתב התביעה זהות לנטען בגיליון הרפואי.

 

• צלמו את המקום

 

היות והתאונה ארעה ללא עדים נוספים, מצלמה (אפילו סלולארית) יכולה לייצר ראיות קבילות לבית המשפט. צלמו את האזור באופן מדויק, הקפידו לתעד את המקום ממספר זוויות ועשו זאת בסמוך כמה שאפשר ליום התאונה.

 

• דווחו לעירייה על התאונה

 

במידה והתאונה אשר ארעה לכם ברחוב הייתה ללא עדים, יכולים אתם לדווח עליה לעירייה ולזכות בעדותו של פקיד העירייה בבית המשפט. לדוגמא, הודיעו למחלקה הרלבנטית בעירייה על התאונה ותוכלו להביא לעדות בבית המשפט את תמליל שיחה זו.

 

שימו לב, במידה ואתם פונים לעירייה, דאגו שהפרטים שאתם מוסרים בתלונה זו יתאימו לתלונות שמסרתם לרופא. סתירה בין שתי שיחות אלו עלולה להפיל את תביעתכם. מומלץ ואף רצוי להתייעץ עם עורך דין המומחה בתחום בטרם הודעתם על התאונה לעירייה.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.