פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

רשלנות בטיפולי שיניים

תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית הפכו בשנים האחרונות לעניין נפוץ בישראל. יותר ויותר מטופלים מבינים כיום כי אין הם עומדים בפני שוקת שבורה לאחר שטיפול רפואי רשלני גרם להם נזקי גוף שונים. אי לכך, רבים ממטופלים אלו פונים לקבלת ייעוץ משפטי ובוחנים אפשרות של הגשת תביעה כנגד הרופא המטפל ו\או המוסד הרפואי. אחד התחומים הבולטים בעניין זה הוא רפואת השיניים. 

על פי רוב, מטופל אשר מגיע למרפאת השיניים כלל איננו מבין מהם הטיפולים אשר מבוצעים לו. כמו כן, בשל אופיים של הטיפולים, קשה למטופל לעקוב אחר הטיפול ואין הוא בקיא במונחים המקצועיים המוצגים בפניו במהלכו. לפיכך, ניתן אפוא להבחין ברשלנות רפואית של רופא שיניים רק לאחר פניה לרופא שיניים נוסף. פעמים רבות, הפניה לרופא השיניים הנוסף נעשית רק שנים לאחר מכן, כאשר הנזק כבר נגרם (לדוגמא, סתימה שלא החזיקה יוצרת לאחר שנים צורך בעקירת השן והשתלת כתר).

חוק זכויות החולה קובע כי רופא, לרבות רופא שיניים, חייב להסביר למטופליו את הטיפול הרפואי אותם הם עומדים לעבור, לרבות הסיכונים הצפויים מהטיפול, סיכויי ההצלחה שלו, אפשרויות טיפול חלופיות, תופעות לוואי וכדומה. כמו כן, בטרם הרופא מתחיל בביצוע הטיפול, עליו לקבל את הסכמתו של המטופל להליך הרפואי.

תחומים שונים של טיפולי שיניים

בדומה לתחומים רפואיים אחרים, גם תחום רפואת השיניים מתחלק למספר ענפים – אורתודנטיה (יישור שיניים), שיקום הפה, טיפולי שורש ועוד. בטרם אתם פונים לקבלת טיפול שיניים מסוים, מומלץ בהחלט לבדוק כי הרופא המטפל הינו מומחה בתחומו.

תכנון לקוי של שיקום הפה

מטופלים רבים מגיעים לרופאי השיניים על מנת לעבור טיפול ארוך, מתיש ומקיף של שיקום הפה. מדובר בטיפול מורכב אשר דורש מרופא השיניים תשומת לב ומיומנות. תכנון לקוי של התוכנית לשיקום הפה עלול לגרום לנזקים רפואיים קשים, גם לשיניים בריאות. כמו כן, טיפולים אלו כוללים פעמים רבות גם עקירות והשתלות. מיותר לציין כי השתלה רשלנית עלולה לגרום לפגיעה בעצבי הלסת ובמקרים קיצוניים אף לשיתוק בשרירי הפנים.

חשש לרשלנות רפואית בטיפול שיניים?


במידה ואתם חוששים כי טיפול השיניים אשר נעשה לכם היה רשלני, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין העוסק בענף משפטי זה. ראשית, עורך הדין יפעל לקבל את התיק הרפואי מרופא השיניים - לרבות צילומי הרנטגן אשר שימשו כבסיס לטיפול. לאחר מכן, עורך הדין יפנה אתכם לבדיקה רפואית אצל רופא שיניים מומחה אשר יבחן את מצב השיניים הנוכחי שלכם, אל מול גיליון הטיפול והמסמכים הרפואיים הרלבנטיים. במידה והרופא האחר יקבע כי מדובר במקרה של רשלנות רפואית, יהיה עליו להעריף את הנזק הרפואי שנגרם כתוצאה מהטיפול. חוות דעתו הרפואית של המומחה תשמש כבסיס להגשת התביעה כנגד הרופא הרשלן.

התיישנות


טיפולי שיניים הם אינם טיפולים אשר נערכים על בסיס יומיומי. לעיתים, טיפול רשלני אצל רופא אחד, עלול לגרום לנזקים לשיניים לאחר שנים רבות. לדוגמא, עקירת שן בריאה או טיפולי אורתודנטיה רשלניים שאינם מחזיקים מעמד לאורך שנים. תביעות פיצויים בגין טיפולים רפואיים רשלניים מתיישנות לאחר שבע שנים. עם זאת, ישנם מקרים בהם הרשלנות הרפואית לא הייתה ידועה למטופל ועל כן תקופת ההתיישנות לא החלה. על פי חוק ההתיישנות, יש למנות את מרוץ ההתיישנות ממועד גילוי הנזק. דהיינו, גם אם חלפו למעלה משבע שנים ממועד קבלת הטיפול הרשלני, ייתכן ותביעתכם טרם התיישנה. במקרים אלו, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי.

דוגמאות מהפסיקה:

כאמור, רשלנות רפואית בשיניים הינה אחד הגורמים הנפוצים להגשת תביעות פיצויים כנגד רופאים רשלניים. להלן מספר דוגמאות לפיצויים בגין רשלנות מסוג זה:
 

  • במהלך טיפול ליישור שיניים, רופא שיניים התקין בשיניה של המטופלת גשר לא תקין אשר הפעיל לחץ רב על הלסת והשיניים. כתוצאה מהלחץ על הלסת העליונה, נשברה אחת משיניה של המטופלת. בית המשפט פסק לאחרונה פיצויים בסך 24,000 שקלים.
  • בית המשפט פסק פיצויים בסך 50,000 שקלים למטופלת שאיבדה תחושה בלסת התחתונה בשל השתלת שיניים רשלנית שפגעה בתעלות העצב.
  • בעקבות ניהול רשלני של טיפול לשיקום הפה, נפסקו עבור מטופלת פיצויים בסך 78,000 שקלים. הפיצויים היו מורכבים מראשי נזק כגון בגין ימי עבודה, הוצאות נסיעה, הוצאות רפואיות וכאב וסבל.

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.