פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

רשלנות רפואית בלידה

תביעות רבות העוסקות ברשלנות רפואית של רופאים במהלך הלידה מוגשות מדי שנה בישראל. פעמים רבות, בעקבות רשלנות של הצוות הרפואי בלידה, נגרמים לתינוק נזקים בריאותיים בלתי הפיכים. יש לציין כי האחריות המוטלת על הרופאים והאחיות בחדר הלידה הינה גדולה, שכן מדובר באחד מהאירועים החשובים ביותר בחייהם של הילד וההורים.


בישראל, בה ממוצע הילדים עומד על 2.3 ילדים למשפחה, לידה הינה אחד מן ההליכים הרפואיים הנפוצים ביותר. אי לכך, פעמים רבות מוגשות תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה כנגד הרופאים המיילדים. תביעות אלו עוסקות בלידות על שלל סוגיהן, החל מרגילות, וכלה בהליכים מסובכים יותר כגון לידה מכשירנית (באמצעות וואקום או מלקחיים) או ניתוח קיסרי.


הייחוד בתקופת ההתיישנות בגין רשלנות בלידה


חוק ההתיישנות קובע כי תביעה אשר לא הוגשה כשבע שנים לאחר שנוצרה העילה להגשתה, איננה יכולה להיות מונחת לפתחו של בית המשפט. עם זאת, רשלנות רפואית בלידה מוגשת על ידי הנפגע בעצמו – דהיינו הילד. מכיוון שמרוץ ההתיישנות מתחיל לחול בעניינם של קטינים רק כאשר הם בגירים, תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה יכולה להיות מוגשת עד שבע שנים מיום בגרותו של הילד – משמע, גיל 25.


המשמעות של הגיליונות הרפואיים


תביעות בגין רשלנות רפואית בכלל, ורשלנות במהלך הלידה בפרט, מוגשות לבית המשפט בצירוף חוות דעת רפואית מטעם התובעים. לפיכך, קיימת חשיבות רבה למסמכים הרפואיים לגבי הלידה, הן לגבי תקופת ההריון והן בזמן הלידה בפועל. מכיוון שמדובר באירועים קריטיים המתרחשים בזמן קצר, בית המשפט מכיר במשמעות הרבה שיש לרישום הזמנים המדויק והאבחונים במהלך הלידה.


שימו לב, במידה ורישומים אלו חסרים או שאינם רשומים בפירוט מספק, לא מדובר בעילה לדחיית התביעה. בתי חולים חייבים לערוך רישום זה באופן מדויק ומקצועי. אי לכך, במקום בו נמצאים התובעים מול היעדר רשומה רפואית, יכולים הם לדרוש את העברת נטל הראיה לכתפי הרופאים. במקרים אלו, יאלצו הנתבעים להוכיח שהתנהלותם במהלך הלידה לא הייתה רשלנית.


פיצויים גבוהים במיוחד, האומנם?


רשלנות רפואית במהלך הלידה עלולה לגרום לתינוק נזקים קשים ובלתי הפיכים. פעמים רבות מוגשות תביעות אלו על ידי תינוקות אשר נותרו משותקים או סובלים מבעיות נוירולוגיות. מכיוון שמדובר בנזק קשה ונכות באחוזים גבוהים, סכום התביעה במקרים אלו הינו גבוה במיוחד.


פרט לכאב ולסבל, פוסקים בתי המשפט פיצויי להורים ולילד גם בעבור אובדן השכר, הטיפולים הסיעודיים, ההוצאות הרפואיות וכדומה. בנוסף, לא אחת פוסקים הרופאים גם פיצויים להורים בגין אובדן ימי עבודה עתידיים (לצורך טיפול בילד) וכמובן נזקים נפשיים. שימו לב, בניגוד לתביעתו של הילד אשר מתיישנת בהגיעו לגיל 25, ההורים אינם יכולים לדרוש פיצויי במידה והתביעה הוגשה כשבע שנים לאחר הלידה.


מהם המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בלידה?


רשלנות רפואית בלידה הינה אחת מהתביעות הנפוצות ביותר במסגרת תחום הרשלנות הרפואית. מדובר בתביעות אשר עילותיהן רבות והן מוגשות פעמים רבות במגוון אפיקים.


עילות נפוצות להגשת תביעות אלו הן – התרשלות בביצוע לידה מכשירנית, אי נוכחות רופא מיילד בזמן הלידה, החלטה על ניתוח קיסרי באופן שגוי או הימנעות מהחלטה זו, התעלמות ממצוקה עוברית על צג המוניטור, רשלנות בעיכוב או זירוז לידה, ניתוק רשלני של חבר הטבור, אי עריכת בדיקות חשובות בטרם הלידה וכתוצאה מכך "פספוס" של פגמים ומומים בעובר ועוד.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.