פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

רשלנות רפואית בהריון

הריון הינו אחד מן האירועים החשובים ביותר בחייהם של האישה ובני משפחתה. מדובר בתשעה חודשים ארוכים ומתישים אשר בסופם מגיח לעולם תינוק קטן וחמוד. עם זאת, רשלנות רפואית במהלך ההריון עלולה לגרום לנזקים רפואיים בלתי הפיכים ובחובם סבל ועוגמת נפש.


רשלנות רפואית בהריון, בניגוד לרשלנות רפואית בלידה, עוסקת בהליכים הרפואיים במהלך תשעת חודשי ההריון (עד כניסתה של האישה לחדר הלידה). זאת ועוד, במקרים מסוימים מקרינה רשלנות רפואית בהריון על מהלך הלידה - לדוגמא, אי זיהוי תינוק במצב עכוז והתחלת לידה רגילה במקום ניתוח קיסרי.


מהי רשלנות רפואית במהלך מעקב אחר הריון?


רשלנות רפואית במהלך הריון חולשת על תחומים רבים, החל מהבדיקות הרפואיות בזמן המעקב, דרך רישום מדויק של מצבה של האישה, וכלה בהפניות לבדיקות רלבנטיות. המשמעות הרפואית של מעקב אחר הריון הינה זיהוי פגמים או סיכונים במהלכו, שעלולים להביא בסופו של היום להולדת תינוק הסובל מנזקים בלתי הפיכים. לדוגמא, כיום ניתן לזהות כמעט בוודאות תסמונת דאון עוד במהלך ההריון. אי לכך, במקום בו הרופא לא פענח נכון את הבדיקות, והילד נולד כאשר הוא סובל מהתסמונת הקשה, קיימת עילה להגשת תביעה כנגדו.


הולדה בעוולה, מהי?


תביעות רבות העוסקות ברשלנות רפואית במהלך ההריון מוגשות בטענה של "הולדה בעוולה". טענה זו הינה מושג משפטי-מוסרי הגורס כי אפילו התובע היה מעדיף כלל לא להיוולד, זאת משום שחייו רצופים מכאובים וסבל. הולדה בעוולה משמעותה – "טוב לי מותי מחיי".
 

תובעים הטוענים טענה זו בבית המשפט אמורים לעמוד שני תנאים מצטברים. ראשית, עליהם לשכנע את בית המשפט שהרופא ובית החולים ערכו מעקב הריון רשלני. שנית, עליהם לטעון כי במידה וההורים היו יודעים על הנזקים המדוברים, ההריון היה מופסק. ידוע כי לא כל פגם מביא להפסקת הריון ולא כל סיכון עלול להוביל להפלה מלאכותית. בנוסף, לעיתים ניתן היה לאבחן את המום בשלב מאוחר בהריון, דבר אשר לא היה מאפשר את הפסקתו.


התיישנות בגין רשלנות בהריון


פעמים רבות מתגלה העילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון רק שנים רבות לאחר הלידה. לא אחת, ההורים כלל לא ידעו כי הנזקים שנגרמו לילדם נבעו מרשלנות רפואית במהלך ההריון לפני לידתו. שימו לב, תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מוגשות למעשה על ידי הנפגע בעצמו. אי לכך, מרוץ שבע שנות ההתיישנות לגביו מתחיל רק כאשר הוא הופך לבגיר, דהיינו, בגיל 18. יוצא מזה שתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון יכולות להיות מוגשות עד שהנפגע הגיע לגיל 25.


עילות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון


תביעות העוסקות ברשלנות רפואית בהריון נובעות ממספר רב של גורמים. להלן מספר דוגמאות לתביעות נפוצות מסוג זה – רשלנות רפואית באבחון הריון בסיכון, רשלנות בפענוח תוצאות בדיקת אולטרא סאונד, רשלנות באבחון מצוקה עוברית, רשלנות רפואית במתן תרופות לא מתאימות, רשלנות רפואית באבחון איקס שביר, רשלנות רפואית בביצוע בדיקת מי שפיר ועוד.

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.