פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

פיצויים לאחר תאונת דרכים

תאונות הדרכים הפכו זה מכבר למכת מדינה ואנשים רבים נפגעים מדי יום בתאונות אלו. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, גם במקום בו הוא האחראי הבלעדי לתאונה, זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח או מקרנית (קרן ממשלתית לפיצויי בגין תאונות בהן הנהג הפוגע לא ידוע). כמו כן, במידה ואדם נהרג בתאונת דרכים, זכאים בני משפחתו לתבוע את הפיצויים בשם עזבונו של המנוח.


כיצד מחושבים פיצויים אחרי תאונת דרכים?


פיצויים אחרי תאונת דרכים נקבעים בהתאם לחומרת הפגיעות ונזקי הגוף מהם סובל התובע. בתביעות מסוג זה ממנה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו אשר בוחן היטב את הפגיעות נשוא התובענה. מומחה זה בודק את התובע וסוקר באופן מפורט את המסמכים הרפואיים בעניינו. כמו כן, המומחה בוחן האם התובע סבל מנזקים רפואיים לפני התאונה והאם מדובר בנזקים ש"היו שם קודם" או האם עסקינן בהחמרה.


מומחה רפואי זה אמון על קביעת אחוזי הנכות מהם סובל התובע, ואשר על פיהם נקבעים סכומי הפיצויים בעבורו. כמו כן, יכול להיות שתובע יקבל אחוזי נכות שונים בגין פגיעות במקומות אחרים בגוף. דוגמא קלאסית לכך הינה אדם אשר נפגע בתאונת דרכים והוא משותק לכסא גלגלים. במקרים אלו רשאי המומחה לקבוע נכות בשיעור של 100% בתחום הגופני ועוד 20% באספקט הנפשי.


ההבדל בין נכות רפואית לנכות תפקודית

 

לאחר שנקבעת הנכות הרפואית ממנה סובל התובע, בוחנים השופטים גם הנכות התפקודית ממנה הוא סובל. שימו לב, נכויות אלו, למרות שהן נקבעות על בסיס אותם ממצאים רפואיים, אינן זהות ואפשר שיהיו ביניהן פערים משמעותיים.

 

לדוגמא, אדם אשר איבד את רגלו יקבל נכות בשיעור גבוה במיוחד מבחינה רפואית. עם זאת, שוו בנפשכם שמדובר באדם אשר עובד מול המחשב ללא צורך לזוז. במקרים אלו מדובר בנכות תפקודית נמוכה ביותר. דוגמא הפוכה היא אובדן אצבע אשר מביא לקביעת נכות נמוכה במיוחד, אך נכות תפקודית גבוהה במקרים בהם מדובר בנגן.

 

ההבדל בין הנכות התפקודית לנכות הרפואית הינו בעל משמעות במסגרת סוגיית חישוב הפיצויים. בתי המשפט נוטים לפסוק בעבור התובע את אובדן כושר ההשתכרות העתידי שלו. לדוגמא, אדם אשר איבד את היכולת להתפרנס לאחר תאונת דרכים יהיה זכאי לפיצויי בין הפסדי השכר העתידיים.

 

מהי המטרה של פסיקת הפיצויים

 

הפיצויים הנפסקים בעבור נפגע תאונת דרכים ממלאים למעשה מטרה תרופתית ולא מטרה עונשית. משמע, השופטים בוחנים כיצד ניתן לפצות את הנפגע בכדי להשיב את המצב לקדמותו בצורה הטובה ביותר. מדובר בפיצויים אשר נועדו לתקן את הנזקים שנגרמו לנפגע, ולהעניק לו את המצב הכלכלי אשר היה מנת חלקו לולא התרחשה התאונה.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.