פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

מהם שירותי הסיוע העומדים לרשות נפגעי עבירה?

במסגרת חוק נפגעי עבירה, התשס"א – 2001, מציעות הרשויות סיוע לנפגעי העבירה מבחינה משפטית, משטרתית, נפשית ובריאותית. כמו כן, ישנן מגוון עמותות פרטיות אשר מציעות סיוע לנפגעים מאוכלוסיות מיוחדות כגון נשים, ילדים, קשישים ובעלי מוגבלויות. להלן רשימת הגופים המסייעים:

גופי סיוע כלליים

סיוע ראשוני ומיידי לאחר קרות העבירה או במהלך הפנייה הראשונית יינתן על ידי משטרת ישראל, מגן דוד אדום, מכבי אש או המוקד העירוני. כמו כן, נפגעי עבירה זכאים לקבל טיפול רפואי בקופות החולים ובתחנות לבריאות הנפש באזור מגוריהם (הטיפול יינתן בהתאם לסל הבריאות של נפגע העבירה). מבחינה חברתית, הרשויות המקומיות מפעילות מחלקה לשירותים חברתיים אשר יכולה לסייע לנפגעי עבירה. מחלקות אלו יכולות להפנות את הנפגעים לגופי סיוע נוספים. מבחינה סיוע נפשי, ניתן להתקשר לער"ן שהינו גוף המעניק עזרה נפשית ראשונה.

משרד הרווחה מפעיל אף הוא שירותי סיוע לנפגעי עבירה ומשפחותיהם. באתר המשרד ניתן לקרוא בהרחבה על סיוע זה אשר ניתן במשרד ובמוקד הסיוע שלו. מטרתו של מוקד הסיוע במשרד הרווחה הינה להעניק לנפגעי העבירה אוזן קשבת ולסייע להם בבעיות שונות בתחום הרווחה תוך הפניה לגורמים המקצועיים המתאימים.

בקריה האקדמית אונו פועל מרכז נגה לנפגעי עבירה אשר מעניק לקורבנות פשיעה ייצוג משפטי, ליווי משפטי, ייעוץ וסיוע. המרכז מורכב ממומחים בתחום המשפט והרווחה אשר מעניקים לנפגעי העבירה סיוע במהלך ההליך הפלילי וכן בהליכים אזרחיים אשר מתקיימים בעניינים במשטרה, בפרקליטות ובערכאות המשפטיות. בנוסף, משטרת ישראל מפעילה אף היא שירותים שונים לנפגעי עבירות, ומשרד הבריאות מפעיל שירותי בריאות הנפש לנפגעי עבירה.

סיוע משפטי לנפגעי עבירה בהליכים אזרחיים

מלבד מרכז נגה בקריה האקדמית אונו, אשר מסייע לנפגעי עבירה גם בפנייה להליכים אזרחיים, פועלות במשרד המשפטים לשכות הסיוע המשפטי. לשכות אלו מסייעות לנפגעי עבירה אשר סובלים מחיסרון כיס בסוגיות הנוגעות לעניינים כגון בקשת צווי הגנה, דיני מעמד אישי, תביעות פיצויים וכדומה.

סיוע לאוכלוסיות מיוחדות

נפגעי עבירה משתייכים פעמים רבות לאוכלוסיות מיוחדות כגון קטינים, קשישים ובעלי מוגבלויות. ילדים ונוער אשר נפגעו כתוצאה ממעשים פליליים יכולים לפנות לשורה של גופים המסייעים במקרים אלו כגון אל"י (האגודה למען הילד), על"ם (עמותה לסיוע לנוער במצבי סיכון), הקו הפתוח לפניות תלמידים במשרד החינוך והמועצה הלאומית לשלום הילד.

במידה ונפגע העבירה הינו קשיש, פתוחה בפניו הדרך לפנות למרכזי המידע של רעות-אשל. במרכזי מידע אלה פועלים שורה של עובדים סוציאליים וגורמי רווחה אשר מסייעים לקשישים שסבלו מאלימות, הזנחה, התעללות וכדומה. אנשים עם מוגבלות שהינם נפגעי עבירה יכולים לפנות לעמותת "בזכות" אשר הינה עמותה המגנה על זכויות אנשים עם מוגבלות, גם לאחר שסבלו הם ממעשים פליליים. המרכז לעיוור בישראל מפעיל אף הוא שירותים לטובת עיוורים שנפגעו מעבירות פליליות.

נשים ואלימות במשפחה

פעמים רבות, נפגעי העבירה הינם נשים וילדים אשר סבלו ממקרים של אלימות פיסית או מילולית בתוך המשפחה פנימה. לטובת נשים וילדים אלו עומדים שורה של גופים כגון ויצ"ו, נעמ"ת, ל.א (לחימה באלימות נגד נשים), והוועדה למניעת אלימות נגד נשים במשפחה. במקרים של אונס ועבירות מין ניתן לפנות לאחד ממרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בישראל. מרכזים אלו מעניקים לנפגעי עבירות מין סיוע, ייעוץ, ליווי ותמיכה, גם במהלך ההליכים הפליליים והאזרחיים.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.