פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

ניתוח פלסטי רשלני

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים הינה אחת מן התופעות הנפוצות ביותר בקרב תביעות בגין רשלנות רפואית בעולם המערבי. הרפואה הפלסטית, אשר קיימת בעולם מזה מאות שנים, צברה תאוצה משמעותית החל משנות ה-80 של המאה הקודמת. מדובר בניתוחים הנעשים על בסיס יומיומי במאות קליניקות ובתי חולים בארץ ובעולם.


ניתוחים פלסטיים הינם הליכים רפואיים אלקטיביים (הנעשים מתוך בחירה). מדובר למעשה בניתוחים אשר נעשים מתוך רצון של הלקוח מצד אחד, ורווח כלכלי של המנתח ובית החולים מן הצד השני. אי לכך, בתי המשפט נוטים לשפוט בחומרה יתרה מקרים של רשלנות רפואית בניתוחים אלו. לא אחת רובצת לפתחם של המנתחים הפלסטיים אחריות מוגדלת, היות והאינטרס הכלכלי שלהם מאחורי ההליך הרפואי ידוע לכל.
 

המשמעות של ניתוח מתוך בחירה בבית המשפט


ניתוחים פלסטיים הינם, כאמור, ניתוחים הנעשים מתוך בחירה. אי לכך, טופס ההסכמה מדעת לפני ניתוחים אלו חייב להיות מנוסח בפירוט רב ובכתב. טופס זה חייב להיות מוגש למנותח זמן סביר לפני הניתוח והרופא אף מחויב להקריא לו את הפרטים הקטנים ולפרט בפניו את שלל הסיכונים וההשלכות של הניתוח.


כמו כן, במקום בו קיים טיפול רפואי שאינו פולשני (לדוגמא, תוכנית כושר ודיאטה במקום ניתוח להצרת קיבה), חייב הרופא לציין זאת בפני המטופל תוך שהוא מסביר לו את ההשלכות לגבי הסיכונים שבניתוח. זאת ועוד, מכיוון שמדובר בעסק כלכלי, ידוע כי רופאים רבים מציגים את המידע באופן שהוא משתמע לשני פנים. במידה ומדובר בהטעיית המטופל תוך מסירת מידע שגוי ולא מדויק, מדובר ברשלנות רפואית ועילה לתביעת פיצויים.


טופס ההסכמה מדעת לפני ניתוח פלסטי צריך לכלול את הפרטים הבאים – סיכויי הצלחת הניתוח, אופן ביצוע הניתוח, תופעות הלוואי הצפויות לאחריו, הסיכונים העולים מן הניתוח (לרבות סיכונים נדירים), זמן ההתאוששות, הנחיות לפני הניתוח ועוד.


האם חתימה על טופס ההסכמה מונעת אפשרות להגיש תביעה?


מטופלים רבים, אשר סבלו מהתנהלות רשלנית של מנתח פלסטי, סבורים כי אין הם יכולים להגיש תביעה כנגדו. פעמים רבות גורסים מטופלים אלו כי החתימה על טופס ההסכמה מעניקה לרופא שלדת מגן מפני תביעות עתידיות. ובכן, לא כך הדבר. במקום בו המטופל יוכיח כי הנזקים אשר נגרמו לו נבעו מרשלנות רפואית בביצוע ההליך הרפואי (על פי גיליון הניתוח) או שלא נמסרו לו הפרטים המדויקים לגבי הסיכון הרלבנטי, קיימת לו עילה להגשת תביעה. זיכרו, טופס ההסכמה איננו מעניק חסינות משפטית.


נזקים נפשיים לאחר ניתוח פלסטי


רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים עלולה לגרום למטופל (או המטופלת) נזקים גופניים קשים. ניתוח זה, אשר לא נעשה באופן מקצועי ומיומן, עלול להותיר אחריו צלקות או תוצאות בלתי צפויות. לעיתים הניתוח עצמו איננו מצליח והלקוח נותר כאשר הוא סובל מנזקים גופניים בלתי הפיכים (לדוגמא, אובדן ראיה לאחר ניתוח לתיקון לייזר). מיותר לציין כי נזקים גופניים אלו עלולים לגרום למטופל גם נזקים בתחום הנפשי. במקרים אלו, בהם רשלנות רפואית הביאה לכישלון הטיפול, זכאי המטופל לתבוע מהרופא גם פיצויים בגין הנזקים הנפשיים מהם הוא סובל.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.