פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

מיקרוטראומה - תאונת עבודה

עובדים רבים סובלים מנזקים במקום עבודתם, גם במקרים בהם לא מדובר ב"אירוע תאונתי" קלאסי של מכה או נפילה. אי לכך, בתי הדין לעבודה הכירו במהלך השנים בתורת המיקרו-טראומה. על פי תפיסה זו, פגיעות בעבודה יכולות לנבוע גם בגין רצף של פגיעות קטנות המצטברות כדי נכות ממשית. 

 

לדוגמא, רתך אשר עבד ללא תנאי הגנה מתאימים הגיש תביעה להכרה בו כנפגע עבודה בגין מחלת ריאות שהתפתחה בגופו לאורך למעלה מ-15 שנות עבודה. בתי המשפט דימו את פגיעות המיקרו-טראומה לטיפות מים הנופלות על אבן ולאט לאט מחלחלות בה וחוצבות את משטחה.

 

כיצד מוכיחים תאונה על בסיס תורת המיקרו-טרואמה?

 

על פי רוב, תאונות עבודה אשר נגרמו במסגרת תורת המיקרו-טראומה מגיעות כערעורים לפתחו של בית הדין לעבודה. בית המשפט יטה למנות מומחה רפואי בתחום ממנו סובל הנפגע. מומחה זה יידרש לבחון את הקשר הסיבתי, העובדתי והמשפטי, בין הנזקים לבין הפגיעות במהלך העבודה.

 

דרך ההוכחה של תאונת עבודה על בסיס תורת המיקרו-טראומה נעשית בשני שלבים. ראשית, העובד צריך לשכנע את בית המשפט כי אכן מדובר בפגיעות זעירות וקבועות אשר הסבו לו נזק קטן בכל פעם במהלך עבודתו. שנית, העובד חייב להציג חוות דעת רפואית המכירה בקשר בין הפגיעות הנטענות לבין הנזקים שנגרמו לו.

 

שימו לב, לא כל מאמץ גופני או נזקים זעירים מביאים להכרה בתאונת עבודה. הצלחה בתביעות בנושא זה דורשת ידע ומקצועיות בתחום, וההליך חייב להיות מנוהל במסגרת קבלת ייעוץ משפטי. כמו כן, מכיוון שמדובר בהליך אשר התפתח לאורך תקופה מסוימת, קיימת חשיבות גדולה גם למסמכים הרפואיים הרלבנטיים וגם לחקירות במסגרת הוועדות הרפואיות במוסד לביטוח לאומי. זאת ועוד, נטל ההוכחה בעניין תאונה על בסיס המיקרו-טראומה הינו גדול יותר מהנטל המונח על כתפיו של נפגע עבודה רגיל.

 

דוגמאות לפסקי דין

 

פגיעה בשמיעה – בית הדין לעבודה בנצרת קיבל תביעה שהוגשה על ידי מפעיל משאבה במפעל, אשר טען כי הוא סובל מנזקים בשמיעתו בגין רעשה החזק של המכונה. התובע השכיל להוכיח כי פנה לטיפולים רפואיים רבים במהלך שנות עבודתו, ותלונותיו התגברו בהתאם להחמרה במצבו הבריאותי.

 

פגיעה בגב – בית הדין לעבודה קיבל תביעה אשר הוגשה על ידי טכנאי מזגנים שנאלץ במשך תקופה ארוכת שנים להרים משאות כבדים מרכבו לבית הלקוח. באותו מקרה דובר על משקלים אשר נעו בין 7 ל-30 ק"ג במצב גב כפוף. למרות שוועדת הערערים דחתה את התביעה, בית הדין הפך את ההחלטה והכיר בעובד כנפגע עבודה. דוגמא נוספת היא קבלת תביעה בגין כאבי גב של נהג אוטובוס בחברת אגד.

 

פגיעה בריאות – טכנאי טנקים שהיה עובד צה"ל במשך עשרות שנים הגיש תביעה בגין מחלת ריאות שהתפתחה בזמן עבודתו במוסכי הצבא. בית הדין לעבודה קבע כי יש להכיר בפגיעה על בסיס תורת המיקרו-טראומה, למרות שהתובע היה מעשן כבד ועישן למעלה מ-20 סיגריות ביום. בית הדין לעבודה מינה מומחה רפואי מטעמו אשר קבע כי לפחות 30% מהמחלה נבע בגין העבודה במוסך. אי לכך, הוכרה פגיעתו כתאונת עבודה.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.