פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

עוה"ד בתחום הנזיקין - תפקידו וחשיבותו

דיני נזיקין – כבר מימי משה רבינו

דיני נזיקין הם אחת ממערכות החוקים העתיקות ביותר בעולם. למעשה חלק נכבד מהתנ"ך היהודי והתלמוד הבבלי מוקדשים לדיני נזיקין, שכן מאז ומעולם גרמו אנשים זה לזה נזקי גוף או נזקי רכוש במתכוון או שלא במתכוון, ותמיד נערכו דיונים סביב רמת הפיצוי שיש להעניק למי שגופו או רכושו ניזוקו. עם השנים והתפתחות המין האנושי התרחבה מערכת החוקים הנוגעת לנזיקין והפכה למורכבת ולמסובכת. מורכבות זו הובילה לכך שבני אדם מן השורה לא יכלו עוד לייצג את עצמם כפי שנהוג היה בעולם העתיק, ומקצוע עריכת הדין החל להתפתח, כשאנשי המקצוע מקדישים את כל זמנם ללימוד מערכת החוקים המסובכת, ומציעים את שירותיהם לנפגעי הנזיקין, כבאי כוחם מול המזיקים בפני בית המשפט.

 

בישראל כיום קובע החוק כי כל מי שהוסמך לשמש כעורך דין, רשאי ויכול לייצג אדם בדיני נזיקין. אולם יחד עם זאת ברור כי אין מציאות אפשרית בה עורך דין יוכל להתמחות ביותר מדי תחומים ולייצג את הלקוח שלו כהלכה. מסיבה זו, נוצר מצב בו עורכי דין מאמצים להם תחום אחד או יותר בהם הם מעדיפים להתמחות במיוחד, ובמהלך עבודתם הם צוברים ידע נוסף ונסיון מעשי בתחום התמחותם. כך הדבר גם בדיני נזיקין. עורך דין לדיני נזיקין מתמחה בכל החקיקה הנוגעת לנזקים מסוגים שונים הנגרמים לאדם או לרכושו, ופועלים לייצגו בכל התחומים הרלוונטיים, כגון רשלנות רפואית, תאונות עבודה, תאונות דרכים, לשון הרע, תקיפה ועוד. המשותף לכל התחומים הללו הוא הנזק הגופני, הנפשי או הנזק לרכושו של הלקוח, ובהתאם לנזק כך מתבצע ההליך נגד הצד הפוגע.

 

תפקידו של עורך הדין לענייני נזיקין

תפקידו העיקרי של עורך הדין במקרי נזיקין, הוא להוכיח בבית המשפט ולהראות כי הצד הנתבע הוא האחראי לנזק שנגרם. הנתבע יכול להיות מזיק ישיר, עקיף או מזיק תורם, כך שתביעה איננה בהכרח מתנהלת מול האדם או הגוף שגרם ישירות לנזק, אלא אף לאנשים נוספים, או גופים אחרים הקשורים גם הם לנזק בצורה זו או אחרת. במידה והצליח עורך הדין להוכיח את אחריות הצד המזיק, הוא ידרוש בשם הלקוח שלו, פיצוי ראוי לפי מיטב שיקולו המקצועי. בסופו של ההליך, יכריע בית המשפט לגבי גובה הפיצוי או לגבי עונשים נוספים העלולים להיות מוטלים על הנתבעים. חלק בלתי נפרד מייצוג הולם של לקוח בדיני נזיקין, הוא מתן ייעוץ מקצועי והוגן, שיעניק ללקוח תמונת מצב אמיתית על סיכוייו לזכות בהליך המשפטי, ולפרוש בפניו את אפשרויות הפיצוי הרלוונטיות לסוג התביעה שהגיש.

 

מרגע קבלת ההחלטה על הגשת תביעת נזיקין כנגד הצד המזיק, יאסוף עורך הדין את כל חומר הראיות הרלוונטי לתיק, יגייס מומחים מקצועיים במקרי הצורך, ויגבש את תיק התביעה תוך שהוא מעדכן בכל שלב את הלקוח לגבי כמות הראיות, ומה סיכוייו לקבל פיצוי הולם בהתאם. בהחלט ייתכנו מקרים שבהם יכול עורך הדין להמליץ ללקוחו להגיע לפשרה עם הצד הנתבע כיוון שרמת ההוכחות והסבירות לזכייה בתביעה נמוכות מאד. עם הגשת התביעה תגובש האסטרטגיה לביצוע ההליך, לרבות התדיינות עם נציגיו של הצד הנתבע, קיום מו"מ עימם והתדיינות מולם בבית המשפט. בסיום ההליך ולאחר שהוכחו הנזק ורמות הפגיעה המידיות והעתידיות שנגרמו ללקוח, יציג עורך הדין בפני בית המשפט את הדרישה לפיצוי. חשוב לציין כי בית המשפט איננו מחוייב לדעתו של עורך הדין והפיצוי הסופי איננו נקבע אך ורק בהתאם לסכום הנתבע. ישנם מקרים בהם בית המשפט מחליט לפצות בסכומים גדולים יותר או קטנים יותר בהתאם לדעתו האישית, והוא יכול להטיל עונשים נוספים על הצד הנתבע שאינם תמיד כספיים וזאת בהתאם לסוג התביעה ולסיווג ההליך המשפטי.

 

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.