פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

מתי מוגדר אדם כחסר כושר עבודה?

 אובדן כושר עבודה הוא מצב חוקי בו אדם שעד כה עבד והתפרנס בכוחות עצמו, מאבד מסיבה כלשהי את היכולת להמשיך ולעבוד, ואיננו יכול להתפרנס פרנסה ראויה בכוחות עצמו. אובדן כושר העבודה של אדם הוכר בחוק הישראלי כמצב המחייב את תמיכת המדינה לתקופה בה אין הנפגע יכול להתפרנס, והתמיכה מתבצעת דרך המוסד לביטוח לאומי, המעביר לנפגע תשלם בהתאם לרמת הפגיעה ורמת אובדן היכולת.

אובדן כושר העבודה של אדם מחולק בחוק לכמה רמות ומצבים, כאשר החוק מבדיל בין פגיעה זמנית בכושר העבודה של אדם, לפגיעה לצמיתות. במקרים של פגיעה לצמיתות יוכל הנפגע להכיר בו כנכה, ויזכה לקצבת נכות בהתאם לגובה אחוזי הנכות שנקבעו לו. במקרים של פגיעה זמנית, יועבר לו תשלום בגין כל התקופה בה לא יעבוד, ועם חזרתו לעבודה יופסק התשלום.

אובדן כושר עבודה מוכר ככזה החל מהרגע בו יוגדר כי הנפגע איבד את היכולת להתפרנס ברמה של יותר מ-45% מהכנסתו הקבועה ומעלה. במקרים כאלה יוכל הנתבע לפנות לביטוח הלאומי, ובמידה ויש לו ביטוח פרטי המכסה אובדן כושר עבודה יוכל במקביל לדרוש פיצוי מקביל מחברת הביטוח שלו.

שאלות ותשובות נוספות בנושא

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.