פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

מה לעשות לאחר תאונת דרכים?

אזרחים רבים בישראל נפגעים מדי שנה בתאונות דרכים. לעיתים, מדובר בתאונות קטלניות אשר גורמות לנזקי גוף קשים (ואף למוות) ומשנות לחלוטין את חייו של הנפגע ומשפחתו. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו המסגרת החוקית העוסקת בפיצויים הכספיים לאחר תאונות. 

העיקרון המרכזי בחוק הפיצויים הוא שכל נפגע תאונת דרכים זכאי לפיצויים ללא קשר לסוגיית האשם בתאונה. הפיצויים משולמים לנפגע במסגרת הגשת תביעה נגד הגורם הרלבנטי (חברת הביטוח, קרנית, הנהג הפוגע וכדומה). מכיוון שמדובר בעניין משפטי, ישנם מספר כללים אשר מומלץ להיצמד אליהם לאחר תאונת דרכים. להלן מאמר קצר העוסק בנקודות הרלבנטיות העיקריות.
 

קבלת פרטים מלאים

הכלל הראשון והחשוב הוא השגת כל הפרטים הרלבנטיים הנוגעים לתאונה. מדובר אפוא בכל הפרטים המלאים של הרכבים והנהגים המעורבים כולל כתובות, פוליסות ביטוח, מיקום מדויק של התאונה, זהות הנהגים המעורבים, פרטים הקשורים לעדים לתאונה, פצועים וכיוצא בזה.

למעשה, מומלץ לרשום פרטים רבים ככל האפשר מיד לאחר התאונה שכן אלו יכולים לסייע להצלחת התביעה בהמשך. לדוגמא, בעידן בו כל טלפון סלולארי מצויד גם במצלמה דיגיטאלית, ניתן לצלם את זירת האירוע ממספר מוקדים וכן את נזקי הגוף שנגרמו בעקבות התאונה.

הטיפול הרפואי – משמעותו המשפטית


אחד הנושאים החשובים ביותר לאחר תאונת דרכים הוא הטיפול הרפואי. ראשית, במידה וישנו נזק גופני מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לקבל טיפול רפואי. כמו כן, הטיפול הרפואי הינו גורם משמעותי מבחינה משפטית בתביעת הפיצויים. חברות הביטוח ובתי המשפט מייחסים חשיבות רבה לדיווח אשר הנפגע נותן לאחר תאונת דרכים בעת קבלת הטיפול הרפואי.
 

הרציונאל העומד מאחורי התייחסות מיוחדת זו נובע מכך שנפגע המגיע לקבלת טיפול רפואי מוסר את הדיווח המדויק ביותר לאחר קרות התאונה, וזאת בכדי לזכות לטיפול הרפואי המתאים. כמו כן, נפגעי תאונות דרכים מוסרים דיווח זה בטרם קיבלו ייעוץ משפטי. מומלץ לפרט בפני הצוות הרפואי פרטים רבים ככל האפשר על התאונה (כיצד התרחשה, מתי, איפה וכו'). במקביל, יש לוודא כי כל הפרטים נרשמים בדו"ח הרפואי ומומלץ בהחלט לקבל העתק של דו"ח זה.

הודעה למשטרה


נפגעי תאונות דרכים צריכים, ככל שהדבר מתאפשר, להודיע על קרות התאונה למשטרה. הנפגע צריך לגשת לתחנת המשטרה וזאת על מנת לקבל אישור המכיל את כל הפרטים הידועים הקשורים לתאונה (הנהגים המעורבים, פוליסות הביטוח, אופן התרחשות התאונה וכיוצא בזה). אישור משטרתי הינו בעל חשיבות כפולה. ראשית, העברתו למוסד הרפואי תביא לכך שהחיוב בגין הטיפול ישלח לחברת הביטוח (ולא לנפגע). שנית, ללא אישור זה, הכולל את פרטי המעורבים באירוע, חברת הביטוח לא תשלם את הפיצויים.

שמירת התיק הרפואי

פעמים רבות נזקי גוף אינם מתגבשים מיד לאחר האירוע. אי לכך, על מנת לזכות בסכום הפיצויים המקסימאלי המגיע לכם, הקפידו לקבל את מלוא הטיפולים הרפואיים אשר להם אתם זקוקים ולפנות לרופאים מומחים מתאימים (נוירולוג, אורטופד, פיזיותרפיסטים וכדומה). כמו כן, וודאו כי הרופאים רושמים את כל הטיפולים והתלונות בתיק הרפואי.

מסמכים אלו הינם בעלי חשיבות רבה בהתנהלות מול בית המשפט ו\או חברת הביטוח. במידה והנפגע לא יפנה לקבלת טיפול רפואי בהתאם, חברת הביטוח תוכל לטעון כי אין תיעוד רפואי המעיד על נזקי גוף כתוצאה מהתאונה או על קשר סיבתי בין התביעה לבין מקרה הביטוח. עם זאת, יודגש כי קבלת טיפול רפואי מוגזם לאחר התאונה עלולה לעורר חשד כי הנפגע מנסה להעצים את הנזק אשר נגרם לו. מקרים אלו עלולים לפגוע לעיתים בסיכויי התביעה.

התנהלות מול חוקרי חברת הביטוח


יש לזכור כי חברות הביטוח הן הנתבעות אשר אמורות לשאת בתשלום הפיצויים לנפגע. פעמים רבות ינסו חברות הביטוח להפחית ככל הניתן את סכום הפיצויים אשר ישולם לתובע. לשם כך, הן מפעילות מערך של חוקרים מטעמן אשר ינסו ליצור קשר עם הנתבע (לעיתים כבר בבית החולים) ולפעמים עם מקורבים ובני משפחה. מומלץ בהחלט שלא למסור פרטים לחוקרי חברת הביטוח בכל מקרה. השיחות עמם עלולות להיות מוקלטות ולשמש כנגד הנפגע בבית המשפט.

היזהרו מפני התיישנות התביעה

תביעות בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונות דרכים עלולות להתיישן. מרוץ ההתיישנות מתחיל עם קרות התאונה ומסתיים כשבע שנים לאחריה (אלא אם מדובר בקטין ואז מרוץ ההתיישנות מתארך עד הגיעו של הקטין לגיל 25). חרף כך, מומלץ שלא להמתין עם הגשת התביעה שכן חברת הביטוח עלולה לטעון כי השיהוי בהגשת התביעה מעיד על הנזקים הקלים שנגרמו לתובע (או לנסות לסתור את הקשר הסיבתי בין הנזקים שנגרמו לבין התאונה).

פניה לעורך דין


כאמור, תביעות פיצויים לאחר תאונות דרכים הינן עניין מורכב הדורש מומחיות בענף משפטי זה. מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין העוסק בניהול תביעות פיצויים בכלל, ותביעות לאחר תאונות דרכים בפרט. ככל שתפנו בשלב מוקדם יותר לקבלת ייעוץ משפטי, כך תגדילו את סיכוייכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.