פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

כוח עליון - מתי הוא גורם לתאונה ברשות הרבים?

תאונות אשר מתרחשות במקומות ציבוריים עלולות לגרום לנפגעים בהם נזקים לא פשוטים. לעיתים מדובר בפגיעה קלה אשר גרמה לנזק קטן ותו לא, אך לא אחת יכולות פגיעות אלו לגרום לנזקים בלתי הפיכים. פקודת העיריות קובעת כי עירייה ו\או רשות ציבורית מחויבת לדאוג לתקינותם של המתקנים ברשותם. כמו כן, על הרשות מוטל, במסגרת הפקודה, להסיר מכשולים או סכנות בטיחותיות ה"אורבים" לעוברים והשבים. עם זאת, מהו הדין לגבי תאונה אשר התרחשה בגין מזג אוויר סוער או כוחות טבע בלתי צפויים? מהו היקף אחריותה של העירייה במקרים אלו?

 

בעונת החורף נפגעים אנשים רבים בשטחים ציבוריים בגין גשמים עזים או רוחות חזקות. למעשה, מדובר בכוחות טבע עליונים אשר אינם תמיד צפויים והסכנות הטמונות בהם הינן רבות. סכנות בגין מפגעי חורף יכולות להיות קשורות באופן ישיר לפעילות מצידה של הרשות המקומית. לדוגמא, עצים אשר לא נגזמו לפני החורף וענפיהם נופלים על העוברים ברחובות, טיפול רשלני במערכת ביוב העולה על גדותיה מדי שנה ועוד.

 

מהו כוח עליון?

 

סעיף 64 לפקודת הנזיקין קובע כי יש לנתק את הקשר הסיבתי בין התאונה לבין הפגיעה במידה והנזק לנפגע נגרם על ידי מקרה טבעי בלתי רגיל. מקרה זה חייב להיות אירוע אשר אדם סביר לא יכול היה לראותו מראש, ואי אפשר היה למנוע את תוצאותיו אף בזהירות סבירה.

 

עם זאת, יש לשים לב, לא כל מזג אוויר סוער או רוח חזקה במיוחד הינם בלתי צפויים בעליל. לדוגמא, במקום בו גשמים חזקים מתרחשים מספר פעמים מדי שנה באזור מסוים, ניתן לצפות שאנשים עלולים להיפגע מהצפותיהם. כמו כן, רוחות חזקות המנתקות ענפי עצים הינן חלק ממזג אוויר צפוי בשנים חורפיות במיוחד. כלומר, במידה ואין אנו עוסקים בסופה חד פעמית אשר עוצמתה ניכרת אחת למספר עשורים, מדובר במזג אוויר אשר הייתה העירייה אמורה לצפות.

 

דוגמא לפסק דין

 

פסק דין אשר ניתן לפני כתשע שנים (נפומניאשיץ ורה נגד עיריית חיפה) עסק במקרה קשה של צעירה שנפגעה מענף עץ שנחת עליה בעוצמה והותיר אותה משותקת. הצעירה טענה כי האחריות לתאונה שאירעה לה רובצת לפתחה של העיירה, שכן ענפי העץ לא נגזמו כראוי לפני החורף.

 

הצעירה אף הביאה מומחה לעצים מטעמה אשר העיד בבית המשפט כי עץ האיקליפטוס הינו מסוכן לציבור ואין צורך ברוח כה חזקה על מנת שענפיו העבים ישברו. המומחה הוסיף כי מדובר בעץ שענפיו נושרים לעיתים אף באמצע הקיץ וללא סיבה נראית לעין. אחת מטענותיה של העירייה הייתה כי ביום התאונה שרר מזג אויר סוער במיוחד, שהביא למשבי רוח עזים. לשיטתה של העירייה, מדובר היה בכוח עליון בלתי צפוי.

 

השופטים קבעו במקרה דנן כי כאשר עולה טענה לפיה נשלל הקשר הסיבתי בעטיו של אירוע טבע חריג בעוצמתו, יש לבחון את העניין לפי מידת ה"חריגות" של אותו אירוע. אי לכך, נדחו טענות העירייה בעניין הכוח העליון. "יום סערה בחיפה אינו מחזה לא שכיח, ועצים קורסים ביום סערה אינם תופעה חריגה. נהפוך הוא, מדובר בתופעה כמעט שגרתית", נכתב בפסק הדין.
 

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.