פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

פיצויים בגין כאב וסבל לאחר תאונת עבודה


60,000 מהעובדים בישראל נפגעים מדי שנה בתאונות עבודה. על פי נתוני משרד התמ"ת, כ-164 תביעות מסוג זה מונחות לפתחם של בתי הדין לעבודה וסניפי הביטוח הלאומי מדי יום. חוק הביטוח הלאומי קובע כי עובדים אשר נפגעו לאחר תאונת עבודה, זכאים לפיצויים ודמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי. עם זאת, גם לאחר שהוכרה התאונה כתאונת עבודה, מלינים עובדים פעמים רבות על אחוזי הנכות שנקבעו להם וסכומי הפיצויים שנפסקו בעבורם. 

 

לאחר תאונת עבודה, רשאי העובד לתבוע פיצויים משלושה גורמים עיקריים – הביטוח הלאומי, המעביד וחברת ביטוח רלבנטית. על פי רוב, ראשי הנזק המגיעים לעובד הינם הוצאות רפואיות, עזרה צד ג', אובדן שכר בעבר, אובדן כושר פרנסה לעתיד וכו'. כמו כן, מרבית התביעות כוללות גם סעיף "כאב וסבל" כחלק מדרישת הפיצויים.

 

ההבדל בין תאונות עבודה לתאונות דרכים, מהו?

 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אשר מסדיר את הפיצויים להם זוכים נפגעי תאונות דרכים, מגדיר מודל ייחודי לדרך חישוב הפיצויים בגין כאב וסבל. לעומת זאת, חישוב ראש נזק זה בתביעות העוסקות בתאונות עבודה איננו מוגדר על פי החוק. מן הפסיקה ידוע כי במרבית הפעמים יחושב הסכום בגין הכאב והסבל בתאונות עבודה, באופן גבוה יותר מכפי שהיה מחושב לאחר תאונת דרכים.

 

הרציונאל העומד מאחורי עניין זה הוא התפיסה המשפטית כי עובד אשר נפגע בתאונת עבודה איננו אשם בכך ואילו אדם שנפגע מתאונת דרכים אחראי פעמים רבות להימצאותו ברכב. כמו כן, פיצויי בגין כאב וסבל לאחר תאונת דרכים אשר הוכרה גם כתאונת עבודה, יהיה שונה מפיצויי על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

 

כיצד מחשבים כאב וסבל?

 

במידה ועולה בידו של המבוטח להוכיח את זכאותו לפיצויי בגין הכאב והסבל, פונים בתי המשפט לבחון מהו שיעור הסכום המגיע לו. השופטים קובעים סכום זה תוך שהם מתחשבים במספר גורמים עיקריים – גילו של הנפגע, שיעור הנכות שנקבעה לו, הסבל אשר נגרם לו כתוצאה מההשלכות החברתיות וכדומה. ימי אשפוז, טיפולים רפואיים מורכבים או נכויות המשנות את אורח החיים, מקרינים גם הם על סכום הפיצויים.

 

מלבד הנתונים הללו, אשר פעמים רבות ניתנים ממש לכימות מספרי (יום טיפול בשבוע, חודשיים התאוששות עד לחזרה לכשירות וכדומה), בתי המשפט בוחנים במקרים אלו גם מהי "מידת ההפרעה" ממנה יסבול המטופל בגין התאונה. לדוגמא, במקרים בהם מדובר בפגיעה ממשית בכושר העבודה, עלול הדבר להשפיע גם על מעמדו המשפחתי של הנפגע. השופטים נוטים להתייחס גם לעניינים אלו במסגרת ראש הנזק "כאב וסבל".

 

שימו לב, פיצויים בגין כאב וסבל יכולים פעמים רבות להיפסק בעבור התובע גם כאשר לא הוכחו הפסדי שכר או נזקים רפואיים בלתי הפיכים.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.