פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

חופשה שנתית בעבודה

כל עובד במשק הישראלי זכאי במסגרת חוק חופשה שנתית לימי חופש בתשלום. על פי החוק, בארבע שנותיו הראשונות זכאי העובד ל-14 ימי חופשה בתשלום כל שנה, בשנה החמישית ל-16, בשישית ל-18 ובשנה השביעית ל-21 ימי חופשה בתשלום. עובדים בעלי וותק של שמונה שנים ומעלה, זכאים ל-21 ימי חופשה ועוד יום בעבור כל שנה נוספת, עד לרף מקסימאלי של 28 ימים בשנה.


ימי החופשה השנתית אינם יכולים להיות ימי חג או שבת, והמעביד מחויב להעניק לעובד חופשה שנתית על בסיס ימי עבודה רגילים. כמו כן, במקומות עבודה רבים קיים הסכם קיבוצי מיוחד אשר קובע ימי חופשה שנתית רבים יותר מהמצוין בחוק.


שימו לב, החוק מציב רף מינימאלי של ימי חופשה לכל שנה, אי לכך, סעיף בהסכם העבודה המקפח את העובד ופוגע בזכותו לימי החופשה השנתית, איננו קביל בבית המשפט (גם אם חתימתו של העובד מתנוססת בתחתית המסמך). בניגוד לימי החופשה השנתית המוגדרים בחוק, אשר עליהן חלות הגנות שונות, ימי חופשה נוספים הנובעים מהסכם מיוחד אינם חוסים תחת הגנות אלו.


חוק חופשה שנתית מגדיר גם את זכאותו של כל עובד ליום מנוחה שבועי, כאשר אצל בני הדת היהודית מדובר ביום שבת. עובדים מסוימים, אשר נמצאים בתפקידים מיוחדים, זכאים למכסת ימי חופשה מוגדלת על פי החוק.


הסכם עבודה המקנה לעובד זכאות למשך חופשה שנתית ארוכה מהקבוע בחוק, יהיה רלבנטי לעניינו של העובד. לדוגמא, במידה והוסכם בין המעביד לעובד על 20 ימי חופשה בשנה, אין המעסיק יכול לטעון בבית המשפט כי עליו לשלם פחות מכך במסגרת חוק חופשה שנתית.


מהו תעריף ימי החופשה?


ימי חופשה שנתית משולמים לעובד בהתאם לשכרו הרגיל, מתוך ההיגיון הסוציאלי שהעובד יוצא לחופש מבלי שיגרם לו נזק כלכלי.


במידה ומדובר בעובד חודשי, ישולם שכרו בהתחשב במגיע לו לולא יצא לחופשה. עובד יומי יהיה זכאי לימי חופשה תוך בחינת ממוצע משכורתו לפי רבע השנה האחרונה. כמו כן, תשלום בעד ימי חופשה איננו כולל שעות נוספות, בונוסים ותוספות מיוחדות. מדובר בשכר הבסיס המוסכם על הצדדים במסגרת חוזה העבודה.


האם ניתן לתבוע את ימי החופשה השנתית לאחר סיום יחסי העבודה?


חופשה שנתית הינה זכות קוגנטית של העובד אשר קמה לו במסגרת דיני המגן בעבודה. אי לכך, תביעה לתשלום ימי החופשה יכולה להיות מוגשת לבית הדין לעבודה גם לאחר פיטורים או התפטרות. עם זאת, תביעה בעניין זה תתיישן בחלוף שלוש שנים מפקיעת יחסי העובד מעביד.


עובד התובע תשלום בעבור ימי החופשה שלא שולמו לו, יהיה זכאי לסכומים המגיעים לו רק בעבור שלוש השנים האחרונות במקום העבודה (לכל היותר). עם זאת, במידה והמעביד לא יטען לדחיית התביעה על הסף מחמת התיישנות (או יציג טענה מעין דומה מצידו בכתב ההגנה), קיימת לעובד עילה לדרוש את המגיע לו גם בעבור למעלה משלוש שנים.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.