פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

על מה חשוב שהמעסיק ישים לב ויתייחס בחוזה העבודה?

חוזה עבודה – על מה חשוב לשים לב מבחינת המעסיק?

למעסיקים יש בדרך כלל יתרון על עובדים בתחומים רבים וכך גם בכל הנוגע לניסוח חוזה העבודה.
יתרון זה נובע מהמצב האופייני בשוק העבודה בו על כל משרה מתמודדים עובדים פוטנציאליים רבים וכן מפני שהמעסיק מנוסה ובקיא יותר בכל הקשור בהיקשרות בחוזי עבודה.

לרוב המעסיק הוא גם זה אשר מנסח את חוזה העבודה, ובמקרה הטוב מעביר אותו לעובד לקבלת הערותיו ובמקרה הרע מחתים אותו עליו ככתבו וכלשונו.

דווקא יתרון זה עומד לעיתים לרועץ למעסיקים שכן הוא הגורם למאמצים מצד המחוקק לספק הגנה לעובדים ולחזק את מעמדם, גם בבתי הדין לעבודה הנטייה היא לעשות ככל שניתן על מנת להגן על זכויות העובדים ולהבטיח שהם מקבלים את כל שמגיע להם ממעסיקיהם לפי חוק ולפי המסוכם בחוזה העבודה.
מסיבה זו מומלץ מאוד למעסיקים להתייחס בכובד ראש לניסוח חוזי העבודה, במיוחד חוזי עבודה אישיים. עוד מומלץ לוודא כי כל עובד חדש מבין לאשורם את כל ההתחייבויות שהוא נוטל על עצמו ואת היקף הזכויות שהוא צפוי לקבל. רצוי לוודא שלעובד החדש אין השגות על שמפורט בחוזה העבודה, אם מתברר שישנן השגות כאלה חשוב ללבנן ולא להותיר פתח לרגשות שיעיבו על יחסי העבודה ועלולים אף להסתיים בהגשת תביעה כנגד המעסיק.

לכן, הדגש הראשון הוא לא להחתים את העובד על חוזה דרקוני -  בסופו של דבר לחוזה זה לא יהיה ערך ואז בית הדין לעבודה יקבע מהם תנאי ההעסקה. עדיף להיות הגונים מלכתחילה ואז גם ניתן להבטיח את זכויות המעסיק וגם למנוע את האפשרות לפיה בית הדין בעתיד יבטל סעיפים בחוזה או את כולו.

סעיף השכר


סעיף השכר הוא עלפי רוב הסעיף החשוב ביותר בחוזה העבודה, הן מבחינת העובד והן מבחינת המעסיק. גובה השכר שישולם מדי חודש מסוכם כמעט תמיד בדיוק נמרץ אולם ישנן דרכים חשבונאיות שונות המסתכמות באותו סכום. כך למשל פיצול לשכר בסיס ושכר בגין שעות נוספות יקטין את הסכום שלפיו יקבע גובה הסכומים שנדרש המעסיק להפריש לקרן הפנסיה, לתשלום פיצויים במקרה של פיטורין ועוד.

 

זכאות עובד לפיצויי פיטורין


עקרון בסיסי בדיני עבודה בישראל הוא שרק עובד המפוטר זכאי לפיצויי פיטורין, המעסיק בדרך כלל אינו צריך לשלם פיצויים לעובד המתפטר. אולם בפועל הדברים אינם כה פשוטים, ישנם מקרים בהם גם עובד המתפטר זכאי לפיצויי פיטורין, כך למשל במקרה של עובד שנאלץ להתפטר עקב מצב בריאותי (שלו או של בן משפחה) או עובד שמתפטר עקב גיוס (לצבא, לשירות לאומי, למשטרה או לשב"ס). מצד שני ייתכנו מקרים בהם עובד מפוטר בנסיבות השוללות ממנו את זכאותו לפיצויי פיטורין, שלילת פיצויי פיטורין אפשרית כאשר העובד עובר עבירת משמעת המוגדרת בהסכם קיבוצי החל עליו או, בהיעדר הסכם כזה, בהסכם החל על מספר העובדים הגדול ביותר במשק.
בעת העסקת עובד חדש מומלץ לוודא כי הלה מודע לנסיבות שבהן הוא עלול למצוא עצמו מפוטר ללא פיצויים, דרך טובה לעשות זאת היא הוספת סעיף העוסק בעניין זה בחוזה העבודה.סכומים שניתן לקזז ממשכורתו של עובד


כידוע תשלום השכר אינו העניין הכספי היחיד בין עובד ומעביד. מעסיקים משלמים מיסים שונים, הטבות סוציאליות ועוד. ישנם סכומים שמעביד יכול לסכם עם העובד שיקוזזו ישירות משכרו, כך למשל כל סכום שחובה או מותר לנכותו עלפי חוק, סכומים שהעובד מסכים להעביר כתרומה ישירות משכרו, דמי חבר בארגון עובדים, תשלומים לוועד עובדים, קנס בגין עבירת משמעת, דוחות תנועה, תשלום על הכשרה מקצועית ועוד.
חשוב מאוד לכלול סעיפים המבהירים במדויק אלו סכומים רשאי המעביד לקזז ישירות מן השכר.

ללא סעיף זה - לא ניתן לקזז משכר העובד סכום כלשהו ללא הסכמתו.

 

הגנה על מידע ומניעת עבודה אצל מתחרים


עובד החושף מידע רגיש עלול לגרום נזק כבד לעסק, כך גם מתחרה הנהנה ממידע, ניסיון והכשרות שזכה עובד לקבל במהלך עבודתו אצל המעסיק. סעיפים המגבילים את השימוש במידע שהופך נגיש לעובד וכן הגבלה על קבלת משרה אצל מתחרים יכולים לספק הגנה למעסיק בנושאים אלה. על המעסיק לזכור כי הגבלה מוגזמת תוכרז כבלתי חוקית אם תגיע למבחן בבית דין לעבודה.

 מומלץ בחום להתייעץ עם עו"ד בטרם עריכת חוזה עבודה - עו"ד בתחום דיני העבודה יכול להתאים למעסיק חוזה חוקי, תקין, בהתאם לסוג העיסוק ולאופי ההעסקה ובכך להבטיח את המעסיק ואת האינטרסים שלו.

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.