פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

זכויות עובדת בהריון

על פי חוק עבודת נשים, נשים בהריון זכאיות לזכויות מיוחדות המגנות עליהן בתקופת הריונן. זכויותיהן של נשים אלו חולשות על שלושה פרקי זמן – זכויות במהלך ההריון, זכויות בזמן הלידה, וזכויות נשים לאחר הלידה. נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, סטיב אדלר, התייחס לא אחת בפסיקתו לזכויתיהן של נשים בהריון - "אפליית אישה בשל היותה בהריון הינה אסורה ופסולה והיא מנוגדת לשיטת המשפט בישראל אשר משפט העבודה מהווה חלק משמעותי ממנה. אפליה כגון דא מנוגדת לערכי היסוד הבסיסיים של המשפט בישראל והיא סותרת את עיקרון השוויון שהינו נשמת אפו של המשטר הדמוקרטי".

הודעה למעביד, האם חובה ומתי יש לעשות זאת?


על פי חוק עבודת נשים, עד החודש החמישי להריון העובדת איננה מחויבת להודיע למעביד על הריונה והיא רשאית לשמור מידע זה לעצמה. עם זאת, לאחר חודש ההיריון החמישי, העובדת מחויבת ליידע את המעסיק אודות הריונה. על פי החוק, לאחר חודש זה, קיים איסור להעסיק עובדת בהריון בשעות נוספות, בימי המנוחה השבועית או בשעות הלילה. יש לציין כי המעביד רשאי להעביד עובדת בשעות מנוחה או לילות, בהתאם לאישור אשר היא מציגה לו מגניקולוג, ובכפוף להסכמתה בכתב.

מיותר לציין שפיטורי אישה בהריון, אשר נעשים בסמוך להודעתה למעביד, יכולים להיות עילה לתביעה וקבלת פיצויים בבית הדין לעבודה. הפסיקה הכירה בעבר בקשר סמיכות הזמנים בין ההודעה על ההריון לבין הפיטורים. אי לכך, לעיתים יש בסמיכות זמנים זו בלבד בכדי להוכיח את טענות העובדת בבית הדין לעבודה. כמו כן, אישה בהריון איננה מחויבת לספר על הריונה במהלך ראיון עבודה. מבחינת הפסיקה לא מדובר בחוסר תום לב, והשופטים מבינים את מצבה העדין של דורשת העבודה הנמצאת בשלבי הריון ראשונים.

עבודה פיזית בתקופת הריון

חוק עבודת נשים מגן גם על נשים אשר נאלצות לעבוד בעבודה פיזית מאומצת המסכנת את עוברן או אותן. אישה בהריון אשר ממציאה למעסיקה אישור רפואי הקובע כי עבודה מסוימת מסכנת אותה או את העובר ברחמה, תוכל להיות פטורה מכך במהלך ההיריון. עובדת אשר נעדרת ממקום עבודתה בגין סיבות אלו, זכאית לתשלום שכרה עד 40 שעות ללא שימוש בימי המחלה המגיעים לה ככל עובד במשק (אישה העובדת בחצי משרה זכאית למחצית ל-20 שעות היעדרות) מעבר ל-40 שעות אלו, זכאית העובדת לחופשה ללא לתשלום. יודגש כי אין בחופשה זו בכדי לנתק את רצף העסקתה של העובדת (מבחינת ותק וזכויות קוגנטיות נוספות). כמו כן, נשים רבות זוכות לגמלת שמירת הריון מהביטוח הלאומי. מטרתה של קצבה זו הינה להשלים את שכרן של העובדות אשר נאלצו להיעדר מעבודתן מחמת מצב בריאותי במהלך ההריון.

הגנה על שכר העובדת והיקף עבודה

 

נשים בהריון זוכות להגנה במסגרת חוק עבודת נשים גם בהיקף משרתן ושיעור פרנסתן. החוק קובע במפורש כי מעסיקים אינם רשאים להפחית בשכרה של עובדת בהריון. כמו כן, קיים איסור גורף על הפחתת שעות עבודה מצד המעביד, באופן חד צדדי, מחמת הריון. עובדות בהריון מוגנות במסגרת סעיף זה, בדומה לעובדות בטיפולי פוריות או לאחר לידה. לעיתים, עובדת אשר המעביד הרע באופן מוחשי את תנאי עבודתה, רשאית להתפטר מעבודתה, תוך שהתפטרות זו נחשבת כפיטורים מבחינת דיני העבודה (פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת וכו').

הפלה – זכויות האישה


נשים אשר מפילות את עוברן במהלך ההריון, זכאיות להיעדר מעבודתן בכפוף להצגת אישור רופא. נשים אלו יכולות להציג אישורים להיעדרות עד כשישה שבועות מיום ההפלה. לאחר תקופה זו, העובדת איננה זכאית לתשלום בגין היעדרותה.
 

קראו עוד בתחום:

מהן זכויותיה של עובדת לאחר לידה?

פירוט זכויותיה העיקריות של העובדת לאחר חופשת לידה

זכויות נשים בעבודה

זכויות נשים בעבודה והאיסור על הפלייתן

פיטורי עובדת בהריון לאחר חצי שנה

האם ניתן לפטר עובדת בהריון לאחר חצי שנה? מהן זכויות העובדת ההרה לאחר שישה חודשי עבודה?

פיטורי עובדת בהריון לפני חצי שנה

האם מעסיק רשאי להביא לפיטוריה של אישה בהריון בטרם זו צברה ותק של חצי שנה במקום העבודה?

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.