פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

מהן זכויותיה של עובדת לאחר לידה?

 

שלום לאם הטרייה והמון איחולי מזל טוב.
 
ילדת בשעה טובה, הסתיימה לה חופשת הלידה בת 14 השבועות וכעת עלייך להחליט – האם לשוב לעבודה? להישאר עם התינוק בבית?
זכויותיה של עובדת לאחר חופשת לידה מעוגנות בחוק עבודת נשים ולהלן אסקור את המרכזיות שבהן:
 
1.       הזכות לחזור לעבודה
עם תום חופשת הלידה, בין אם הרגילה (14 שבועות) ובין אם כזו שהוארכה ללא תשלום, מחוייב המעסיק להחזיר את העובדת לעבודתה וזאת למשך 60 ימים לפחות.
יודגש כי מדובר בהוראה חד משמעית של החוק ומעסיק אינו יכול לעשות דין לעצמו ולהתחמק מכך.
כמו כן, אסור לעקוף את הוראות החוק בתשלום מראש של שכר העובדת עבור אותם 60 ימים ופיטוריה במקביל – מטרת החוק היא בראש ובראשונה לאפשר לעובדת סיכוי הוגן להשתלב מחדש בשוק העבודה והשכר אינו הגורם המשמעותי לצורך מטרה זו אלא העבודה בפועל.
לכן, גם אם המעסיק מציע ב"אדיבותו" לשלם את שכרך כשאת נשארת בבית – זכותך המלאה לסרב לכך ולעמוד בתוקף על חזרתך לעבודה (אם את חפצה בכך כמובן).
מעבר לכך, בטרם פיטורייך חובה על המעסיק לתת לך הודעה מוקדמת לפיטורים, ותקופת הודעה זו אינה יכולה לחפוף עם 60 הימים בהם אסור לפטרך לאחר חופשת הלידה.
 
 
2.       הזכות לקבל את תנאייך לפני הלידה –
פעמים רבות אין העובדת חוזרת לתפקיד או למשרה אותם מילאה לפני צאתה לחופשת הלידה. הסיבות לכך מגוונות – שינויים ארגוניים, היעדר צורך, איוש המשרה ע"י אחר (במיוחד בהארכת חופשת לידה) וכו'.
אין המעסיק מחוייב להחזירך בדיוק לאותו תפקיד – לא ניתן לצפות ממעסיק להחזיק את התפקיד פנוי או בהמתנה, בפרט כשחופשת הלידה עשוייה להתארך ולמקום העבודה יש צרכים שוטפים משלו.
עם זאת, גם אם לא תוחזרי לאותו תפקיד – אסור למעסיק לפגוע בתנאים מהם נהנית לפני הלידה באופן שיהווה הרעת תנאים מוחשית.
כלומר – לא ניתן לקצץ בשכרך שלפני הלידה, אין להגדיל או להקטין משמעותית את שעות עבודתך לעומת אלו שהורגלת בהן, אין להורידך בדרגה לתפקיד זוטר ובכלל – אין לבצע כל שינוי ללא הסכמתך המהווה הרעת תנאים מוחשית.
לדוגמא – לא ניתן להחזיר עובדת, אשר לפני יציאתה לחופשת לידה שימשה כמנהלת מסעדה לתפקיד של מלצרית (מבלי לפגוע חלילה) ובלתי אפשרי לצמצם את משרתה של עובדת שעבדה במשרה מלאה לפני הלידה למשרה חלקית.
ויודגש – לא כל שינוי מהווה הרעת תנאים אסורה, אם לדוגמא לפני הלידה שימשת כפקידת רכש ולאחר הלידה את מוצבת לתפקיד פקידת שיווק אין השינוי מהווה הרעת תנאים אסורה, ושוב – כל מקרה לגופו.
 
 
3.       הזכות להתפטר ולקבל פיצויים מלאים -
עובדת שילדה זכאית, תוך 9 חודשים מיום הלידה, להתפטר מעבודתה לצורך טיפול בתינוק ולקבל פיצויים מלאים כאילו פוטרה.
זכות זו קיימת לעובדת גם אם חזרה לעבודתה בפועל למשך מספר חודשים אך החליטה, ושיקוליה עמה, כי היא מבקשת להתפטר כדי להישאר בבית עם התינוק או לחילופין למצוא עבודה נוחה יותר מבחינת שעות, גמישות, קרבה לבית והעיקר – כזו שתאפשר לה קירבה ונגישות רבות יותר לתינוק וזמן מוגדל במחיצתו.
לדוגמא – עובדת הגרה בעפולה ועבדה בחיפה זכאית להתפטר לצורך טיפול בילד גם אם לאחר התפטרותה היא ממשיכה לעבוד בפועל אבל במקום עבודה בעפולה, מה שיצמצם לה את שעות הנסיעה ויאפשר לה קירבה וזמינות רבות יותר לביתה ולתינוק.
את ההודעה למעסיק על הכוונה להתפטר יש למסור מראש כדי לאפשר לו להתארגן, וחשוב לציין בה שההתפטרות הינה לצורך טיפול בילד.
 
 
4.       הזכות להאריך את חופשת הלידה
פעמים רבות חופשת הלידה הקבועה בחוק (14 שבועות) אינה מספיקה והעובדת מעוניינת להאריכה. החוק מאפשר לעובדת ליטול חופשה נוספת, ללא תשלום (חל"ת), וזאת עפ"י רצונה בלבד וללא צורך בהסכמת המעסיק (עם זאת יש להודיעו).
התנאי הוא שלעובדת היה וותק של שנה לפחות עד ליציאתה לחופשת הלידה באותו מקום עבודה.
משך הזמן בו ניתן להאריך את חופשת הלידה ללא תשלום הוא רבע מסך הוותק של העובדת באותו מקום עבודה עד למקסימום של שנה שלמה.
בתקופה זו אין העובדת זכאית לשכר או להפרשות סוציאליות, אך יחסי העבודה אינם מתנתקים אלא "מוקפאים" וזכותה לשוב לעבודה נשארת בעינה.
בימים אלו התקבל תיקון לחוק ולפיו חופשת הלידה תוארך בשלושה חודשים נוספים מבלי שהעובדת תצטרך להודיע על כך למעסיק ולהרגיש אי נעימות – שלושת החודשים הראשונים יהיו בתשלום (למי שזכאית לו מביטוח לאומי) ושלושת הנוספים ללא.
 
 
5.       הזכות לשעת הנקה
לאלו מכן שהמיניקות את תינוקן נקבע בחוק כי במשך ארבעת החודשים שלאחר החזרה מחופשת הלידה תעמוד לעובדת מדי יום הזכות להיעדר שעה אחת מעבודתה לצורך הנקת התינוק; עבור שעת הנקה זו ישולם לעובדת שכר מלא חרף היעדרותה.
בפועל, רוב הנשים אינן עוזבות את עבודתן באמצע היום לצורך הנקת התינוק שכן הדבר מהווה אף עבורן טרדה וטרחה, והנוהג הנפוץ הוא שבמשך אותם ארבעה חודשים עוזבת העובדת את עבודתה שעה אחת מוקדם יותר מדי יום ועדיין מקבל שכר כאילו עבדה יום מלא.
יצויין כי הטבה זו נינת אך ורק לעובדות במשרה מלאה (43 שעות שבועיות).
 
6.       ועצה אחרונה למעסיק
אל תחשוש מקליטתה חזרה לעבודה של עובדת לאחר חופשת לידה; מעסיקים רבים נתקפים פאניקה כאשר עובדת מודיעה על כניסתה להריון וכמות התביעות נגד מעסיקים אשר פיטרו עובדת הרה שלא כדין או הפרו את זכויותיה הולכת וגדלה.
משום מה הדעה הקדומה הרווחת בין מעסיקים רבים היא שעובדת בהריון מהווה נטל בעוד שההיפך הוא הנכון – את עיקר זכויותיה הכספיות מממן המוסד לביטוח לאומי. ישנן עובדות רבות המחכות לרגע בו יוכלו לשוב לעבודתן לאחר הלידה והחוק מחייב את המעסיק לאפשר להן הזדמנות הוגנת ואמיתית לעשות כן; בסופו של דבר מעסיק המחזיר עובדת לאחר חופשת לידה בזרועות פתוחות ולא נותן לה את התחושה לפיה היא מהווה "נטל" רק יקבל עובדת מרוצה ומלאת מוטיבציה לעבוד ולהתקדם, בעוד שמעסיק שיפר את הוראות החוק, מעבר לכך שיהיה צפוי לתביעה בסכומים גדולים, פועל בצורה בלתי הוגנת וצודקת ולמעשה "מעניש" את העובדת על שהעזה להביא לעולם חיים חדשים.

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.