פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

רשלנות רפואית התיישנות

מדי שנה מונחת לפתחן של הערכאות המשפטיות תביעות רבות בגין רשלנות רפואית. חולים ומטופלים רבים, אשר סומכים באופן עיוור על הרופאים המטפלים בהם, נאלצים לגלות לא אחת כי הטיפול שניתן להם היה לקוי וגרם לנזקים גופניים שונים. במקרים אלו, ניתן לבחון מסלול של הגשת תביעה כנגד הרופא בגין רשלנות רפואית.

תביעות רשלנות רפואית, בדומה לתביעות אחרות במשפט האזרחי, מתיישנות לאחר תקופה מסוימת. עם תום מרוץ ההתיישנות, נחסמת בפני הנפגע הדרך לפנות לערכאות המשפטיות כנגד הרופא הרשלן. פעמים רבות, רופאים נתבעים טוענים כי יש לדחות את התביעה על הסף וזאת משום שהיא התיישנה. מרוץ ההתיישנות בתביעות רשלנות רפואית עומד על 7 שנים.

טענת ההתיישנות הינה טענת הגנה במשפט הישראלי אשר מטרתה להביא למחיקת תביעה על הסף (דהיינו, לפני הדיון בתביעה לגופא). למעשה, במסגרת טענה זו טוען הנתבע כי בין האירוע הרשלני לכאורה, לבין הגשת התביעה על ידי התובע, חלפו שבע שנים.

"עצירת" תקופת ההתיישנות

ישנם מצבים ואירועים אשר יכולים להביא "לעצירתה" של תקופת ההתיישנות, לאיפוסה או לאי תחילתה. לדוגמא, במידה ובנוגע לרשלנות הרפואית מתנהל הליך משפטי, תקופת ההתיישנות איננה נמנית. כמו כן, במידה והתחיל הליך משפטי כאמור, תקופת ההתיישנות תתאפס. דוגמא נוספת מוצאת ביטוי בסעיף 9 לחוק ההתיישנות והיא כאשר הנתבע מודה בזכותו של התובע לפיצויים. הודאה כגון זו מביאה לאיפוס תקופת ההתיישנות.

השהיית תקופת ההתיישנות

תקופת ההתיישנות יכולה להיות מושהית, וזאת בהתקיים אירועים מסוימים. המצב הבולט לכך הוא רשלנות רפואית הנוגעת לעניינם של קטינים. בשל מעמדם המשפטי של הקטינים, תקופת ההתיישנות בגין הרשלנות הרפואית שגרמה להם נזקים גופניים מתחילה להיספר רק עם בגרותם – דהיינו, מגיל 18. אי לכך, קטין אשר נפגע כתוצאה מרשלנות רפואית בלידתו יכול להגיש תביעה כנגד רופאיו המיילדים עד כשבע שנים ממועד בגרותו – גיל 25. דוגמא נוספת להשהיית תקופת ההתיישנות הינה במקרים בהם התובע או הנתבע שהו מחוץ למדינה ואי לכך לא ניתן היה לבצע בירור משפטי בתובענה. כמו כן, תקופת ההתיישנות אינה תיספר כאשר התובע היה במצב נפשי או בריאותי אשר לא אפשר לא פנייה לערכאות המשפטיות (ולא מונה לו אפוטרופוס כדין).

מועד גילוי הנזק

פעמים רבות, התובע כלל איננו יודע שסבלו ונזקיו הינם תוצאה של רשלנות בטיפול רפואי. לדוגמא, אישה שעברה הפלה אשר מגלה לאחר שנים כי כתוצאה מהליך הרפואי היא אינה יכולה להרות. במקרה זה, ניתן יהיה להגיש תביעה כנגד הרופאים אשר ביצעו את ההפלה וזאת גם אם כבר חלפו שבע שנים מביצועה. מרוץ ההתיישנות יחל לרוץ בעניין זה רק ממועד הגעת העובדות הרלבנטיות לתובע. עם זאת, לא ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כאשר חלפו למעלה מעשר שנים ממועד הטיפול.

לסיכום,

תקופת ההתיישנות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית עומדת על שבע שנים. עם זאת, ישנם מספר חריגים אשר במסגרתם תקופת ההתיישנות אינה מתחילה, מתאפסת או מוקפאת. בכל מקרה בהם אדם סבור כי הוא נפגע בשל רשלנות רפואית, ותקופת ההתיישנות בעניינו חלפה, מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום זה. פסיקות בתי המשפט בעניין התיישנות רשלנות רפואית הינן מגוונות ובמקרים רבים דן בית המשפט בתביעה חרף העובדה שחלפו שבע שנים ממועד האירוע (וזאת בשל חריגים שונים ובהתאם לנסיבות המקרה). עם זאת, מומלץ שלא להמתין עם הגשת תביעת הרשלנות הרפואית, וזאת משום ששיהוי ניכר בהגשת התביעה עלול לעמוד לתובע לרועץ (לדוגמא, ניתן יהיה לטעון כי הנזקים הרפואיים אינם כה חמורים אם התובע השתהה שנים כה רבות בהגשת התביעה).
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.