פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

הלכת השנים האבודות אחרי תאונת דרכים

מדי שנה, מאבדים יותר ויותר אנשים את חייהם על הכביש ומותירים אחריהם משפחות כאשר הן שבורות ומפורקות. מלבד הסבל הרגשי הכבד, והאובדן האנושי העצום, מדובר גם בהפסד כלכלי של הכנסתו העתידית של המנוח. 

 

לדוגמא, במקום בו המפרנס העיקרי של המשפחה נהרג בתאונת דרכים, עלולים ילדיו ואשתו, אשר היו סמוכים לשולחנו, להיפגע כלכלית באופן בלתי סביר. אי לכך, ובעקבות התפתחות המגמה הפסיקתית בשנים האחרונות, הוכר ראש נזק בתביעות פיצויים הקרוי – השנים האבודות. הלכה זו, המכונה גם "הלכת אטינגר", נטענת פעמים רבות במסגרת תביעות נזיקיות בהן התובעים הם יורשיו, תלוייו ושאיריו של המנוח.

 

המהפך בפסיקה בעניין השנים האבודות

 

בית המשפט נדרש לדון בעניין השנים האבודות כבר בתביעה אשר הוגשה בתחילת שנות ה-80. במקרה זה, בפעם הראשונה, נזרעו הזרעים לקראת כניסתה של ההלכה הסוציאלית לתוקף. בית המשפט אמנם דחה את התביעה, אך בפסק הדין צוין כי התפיסה הנזיקית ש"זול יותר להרוג אדם מאשר לפצוע אותו" מסבה חוסר נחת במסגרות המשפטיות. סוגיות נוספות בעניין זה הונחו במהלך השנים הבאות לפתחן של הערכאות המשפטיות ובית המשפט דחה פעם אחר פעם את התביעות. השופטים עשו זאת בצפייה כי המחוקק יפעל לתקן את המעוות.

 

20 שנה לאחר מכן, ומשום שלא נעשה כל צעד בעניין מצידה של הרשות המחוקקת, פסק בית המשפט העליון פסק דין תקדימי בעניינו של מיכאל אטינגר ז"ל. הוריו של אטינגר, אשר מצא את מותו לאחר שנפל לבור בירושלים, הגישו תביעה לבית המשפט בגין מותו של הילד. ההורים טענו כי במותו של בנם, הפסידה המשפחה גם את הכסף שהיה אמור הוא להרוויח במהלך חייו. אי לכך, בית המשפט קבע כי המשפחה זכאית לפיצויי גם בגין שכרו האבוד של האחרון, עד לגיל פרישה. בעקבות פסיקה זה, סכומי הפיצויים הנקבעים בעבור יורשיו של מנוח אשר איבד את חייו בתאונת דרכים, נאמדים במאות אלפי שקלים (ואף מיליונים).

 

ההבדל בין קטינים לבגירים

 

ההלכה הפסוקה קבעה כי קיים הבדל בפסיקות אלו בין נפגע לנפגע. לדוגמא, כאשר אב משפחה מוצא את מותו בתאונת דרכים, לא יפוצה האחרון בשיעור של שכר המינימום עד לגיל פרישתו. במקרים אלו, תחושב משכורתו של האחרון על פי שכרו הקובע בתקופה נשוא התובענה. לעומת זאת, שכרו של קטין אשר נפטר לאחר תאונת דרכים יחושב באופן של 30% מהשכר הממוצע במשק עד לגיל פרישה.

 

לאחרונה התקבלו פסיקות תקדימיות נוספות אשר קובעות כי שכרו של קטין מוכשר באופן מיוחד (לדוגמא, ילד מחונן שהיה מצטיין בלימודיו) יחושב באופן גבוה יותר מהשכר הממוצע. דוגמא נוספת היא כאשר בית המשפט פסק בעבור משפחתה של סטודנטית שהייתה במותה על סף סיום תואר במשפטים באוניברסיטה. במקרה זה נפסקו פיצויים בעבור השנים האבודות בשיעור של שכר מוגדל (150% מהשכר הממוצע במשק).

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.