פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

מהו הליך גישור בבית הדין לעבודה?

 תחום יישוב סכסוכים משפטיים בדרכים חלופיות, בהליכי גישור ופישור למיניהם, הוא תחום מתפתח בישראל כמו גם במדינות רבות נוספות. הסיבות לגידול בהיקף הסכסוכים הבאים על פתרונם בהליכים כאלה היא מודעות גוברת והולכת ליעילותם והשאיפה לנצל הליכים כאלה לצורך הפחתת העומס על בתי המשפט.


מסוף שנת 2000 הונהגה בבתי הדין לעבודה מערכת לניתוב תיקים. בתיקים מתאימים תוצע לצדדים אפשרות לנסות לפתור את הסכסוך לפני כניסה למסלול ההליך השיפוטי הרגיל. למעשה ישנן שלוש אופציות - הליך פישור בתיקים קטנים, גישור פנימי אצל נציגי ציבור הפועלים מטעם בית המשפט או פנייה למגשר חיצוני פרטי.

בפועל תיקים מעטים בלבד מוצאים דרכם להליך גישור אצל מגשר חיצוני מוסכם, רוב רובם של הליכי הגישור נעשים בפני נציגי ציבור מטעם בית הדין לעבודה. להליכי פישור מופנים תיקים קטנים ופשוטים יותר ואילו לגישור מופנים מקרים מתאימים אך מורכבים יותר. בשני המקרים נדרשת הסכמת שני הצדדים כדי שניתן יהיה לעשות ניסיון כזה ליישוב המחלוקת.
המגשר, שעבר הכשרה מתאימה, יכול להיפגש עם כל צד בנפרד, לקבוע דיונים אליהם יזומנו שני הצדדים, להעלות הצעות ואף להביע דעתו באשר למה ראוי שיסוכם בין הצדדים.

מנסיוננו, ולמרבה ההפתעה, מרבית התיקים בבית הדין לעבודה מסתיימים בהסכם גישור - הצדדים מעדיפים לסיים את הסכסוך בדרכי נועם, בלחיצת יד ובפשרה ובכך חוסכים הוצאות רבות, זמן, טירדה וטירחה.

שאלות ותשובות נוספות בנושא

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.