פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

כיצד ניתן להביא להכרה בתאונה כתאונת עבודה?

תאונת עבודה הינה אירוע של פגיעה אשר גרם לעובד לנזקי גוף במהלך ועקב עבודתו. סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב] התשנ"ה – 1995 קובע כי תאונת עבודה היא תאונה אשר ארעה לאדם תוך כדי עבודתו, ועקב עבודתו, אצל מעבידו או מטעמו. כאשר מדובר בעובד עצמאי, תאונת עבודה הינה תאונה אשר אירעה לבעל עסק תוך כדי ועקב עיסוקו במשלח ידו. על מנת להביא לכך שהמוסד לביטוח לאומי יכיר באירוע בו נפגעתם כתאונת עבודה, עליכם להגיש למל"ל טופס תביעה בגין תאונת העבודה. טופס זה מלווה בטופס 250 אשר המעסיק ממלא וזאת בהתאם לתנאים אשר קבועים בחוק. 

במידה והביטוח הלאומי יכיר בתאונה, ישולמו לנפגע דמי פגיעה בעקבות ההפסדים שנגרמו לו כתוצאה מהפסד ימי עבודה עד ל-91 ימים. מדובר בתשלום בשיעור של 3/4 מהשכר הממוצע ברבע השנה שלפני התאונה. מבחינת ההתיישנות, יש להקפיד להגיש את התביעה לביטוח הלאומי בתוך שנה מהתאונה. במקרים בהם נגרמו לעבוד נכויות של ממש לאחר התאונה, רשאי העובד לבקש לעמוד בפני ועדה רפואית אשר תקבע את הנכות ממנה הוא סובל. וועדה זו יכולה לקבוע למבוטח נכויות זמניות ו\או קבועות.

על פניו, נראה כי ההגדרה בסעיף 79 לחוק הינה הגדרה ברורה ומדויקת אשר איננה משאירה מקום למחלוקות. מיותר לציין כי הדברים מורכבים מזה. פעמים רבות נאלצים מבוטחים להתמודד עם המוסד לביטוח לאומי בגין אי הכרה באירוע שקרה להם כתאונת עבודה. טענותיו של המוסד לביטוח לאומי בעניין זה הינן רבות ומגוונות. לדוגמא, תקיפת התרחשות התאונה (לא היו עדים למקרה, סתירות בגרסאות התומכות בהתרחשות התאונה וכו'), ניתוק הקשר הסיבתי בין נזקי הגוף הנטענים לתנאי העבודה, טענות בנוגע למקום או זמן התאונה (לא בזמן העבודה) ועוד.

ההכרה באירוע בתור תאונת עבודה דורשת מהמבוטח להוכיח בבית הדין לעבודה מספר גורמים. ראשית, הוכחת אירוע פתאומי המוגדר במקום ובזמן (לדוגמא, נפילה מסולם). לאחר מכן, על המבוטח להוכיח כי מתקיים קשר סיבתי בין האירוע הפתאומי, דהיינו "התאונה", לבין הנזקים הנטענים על ידו כתוצאה מכך (לדוגמא, שבר באגן כתוצאה מנפילה מסולם).

סעיף 83 לחוק הביטוח הלאומי קובע חזקת סיבתיות אשר גורסת כי כאשר תאונה אירעה תוך כדי העבודה, חזקה עליה כי היא תאונת עבודה. במקרים אלו, יכול המבוטח לטעון להתקיימותה של חזקת הסיבתיות ולבקש להעביר את הנטל לכתפי המוסד לביטוח לאומי (יש להדגיש כי חזקת הסיבתיות נוגעת לעובדים שכירים ולא לעובדים עצמאיים).

הלכה פסוקה היא כי תאונה מתרחשת באחד משלושת המצבים הבאים:

  • אירוע עובדתי ופיזי אשר מתרחש בנקודת זמן ברורה, באופן פתאומי, וגורר עימו תוצאה הנראית לעין באופן מיידי.
  • תורת המיקרוטראומה - שורה של פגיעות קטנות וזעירות אשר מתרחשות לאורך זמן כאשר כל אחת מהפגיעות גורמת לנזק קטן המצבר בסופו של היום לנזק ממשי (לדוגמא, סחיבת ארגזים כבדים במשך שנים אשר גרמה לפריצת דיסק בגב).
  • אירוע אשר מתרחש על רקע קונסטיטוציוני ומתפרץ בקשר לאירוע חריג בעבודה (לדוגמא, התקף לב כתוצאה מוויכוח חריף במיוחד בעבודה).


תאונת עבודה בדרך לבית או בדרך מהבית

סעיף 80(1) לחוק הביטוח הלאומי מרחיב את הפרשנות בדבר אירועים חריגים הקשורים בעבודה וקובע כי תאונת עבודה הינה גם פגיעה בדרך לעבודה או בדרך הביתה מהעבודה. על פי סעיף זה, יש לראות באירוע כתאונת עבודה גם כאשר הוא אירע תוך כדי הליכתו או נסיעתו של המבוטח למקום העבודה, מביתו או מהמקום בו הוא לן, ממקום העבודה לביתו או למקום אחר, ובתנאי שהתאונה התרחשה עקב הליכתו או נסיעתו אלו. במקרים אלו, מוטל על המבוטח גם להוכיח שהתאונה אשר אירעה לו בדרכו מ\לעבודה הייתה קשורה בסיכוני הדרך.
 

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.