פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

דיון מהיר בבית הדין לעבודה

חוק בתי הדין לעבודה מכיר בעבודה שעובדים רבים חוששים לפנות לערכאות המשפטיות, גם במקום בו זכויותיהם הקוגנטיות מופרות. אי לכך, קיימים הוראות, תקנות וסדרי הדין אשר נועדו להקל על העובדים לקבל את יומם בבית המשפט. אחד מהעזרים הללו הינו הדיון המהיר בבית הדין לעבודה. 

 

תובענות העוסקות בדיני עבודה (כגון פיצויי פיטורים או קצבה) אשר אינן עולות על סכום מסוים, יכולות להגיע לבית הדין לעבודה בסדר דין מהיר. בעלי הדין ידעו על קיום סדר הדין המהיר על פי ההזמנה אשר תישלח אליהם ממזכירות בית הדין לעבודה. תיק בדיני העבודה אשר אמור להיעשות בדיון מהיר דורש מבעלי הדין להביא לבית המשפט את כל המסמכים, הראיות, העדויות והתצהירים לגבי העניין נשוא התובענה. על פי רוב, מדובר בישיבה אחת המסכמת את העניין ומביאה לפתרונו (אם במסגרת פסק דין ואם על דרך הפשרה). כמו כן, לעיתים מפנה השופט את הצדדים להליך של גישור או בוררות.

 

הסכום המינימאלי לתביעות בסדר דין מהיר בבית הדין לעבודה עומד כיום על 23,500 ₪. שימו לב, סכום מקסימאלי זה מתעדכן פעמים רבות ועל כן יש להשוות את סכום התביעה להגבלה הרלבנטית.

 

הליכים בסדר דין מהיר בבית הדין לעבודה אינם כפופים לסדרי הדין הרגילים של בית המשפט. אי לכך, השופטים רשאים לפתור את המחלוקת נשוא התובענה על פי שיקול דעתם. כמו כן, השופט רשאי, ביוזמתו או בהתאם לבקשה מצד אחד מבעלי הדין, להפנות את ההליך למסגרת הרגילה ולבטל את הדיון המהיר.

 

שופטים בוחרים לפעול באופן זה כאשר מתברר לפניהם שהמחלוקות בין הצדדים אינן ניתנות לגישור במסגרת ההליך המהיר ויש עניין לפנות לפתרון בדרכים הרגילות. במקרים אלו ימשיך הדיון בבית הדין האזורי כתובענה רגילה.

 

ערעור על פסק דין בסדר דין מהיר

 

בעל דין אשר איננו מרוצה מפסק הדין אשר ניתן בעניינו רשאי להגיש ערעור על ההחלטה לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. עם זאת, ערעור על פסק דין אשר ניתן בסדר דין מהיר יכול להיות מוגש בכפוף לקבלת רשות מכך על ידי בית הדין הארצי.

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.