פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

על מה חשוב לשים לב בחוזה העבודה מבחינת העובד?

חוזה עבודה – על מה חשוב לשים לב מבחינת העובד?

לעיתים קרובות מדי חותמים עובדים, במיוחד מן הדרג הבינוני-נמוך, על חוזי עבודה המנוסחים על ידי המעביד מבלי שיתנו דעתם באופן מספק על הדברים שהם מתחייבים אליהם והיקף הזכויות שמוקנות להם. פעמים אחרות עובדים חדשים מבחינים בסעיפים בעייתיים בחוזה העבודה אולם נמנעים מלפנות אל מעסיקיהם מפני שאינם רוצים ליצור לעצמם שם של "עובדים בעיתיים".

כאשר מקבלים משרה במקום עבודה חדש, במיוחד כשזהו מקום עבודה בו אנו צופים שנרצה להישאר בו לאורך זמן, חשוב מאוד לאפשר לעצמנו לעבור על חוזה העבודה ולשים לב במיוחד למספר סעיפים בסיסיים בו. לעיתים הערה המושמעת במקומה בנוגע לחוזה עשויה לחסוך קשיים וחיכוכים עם המעביד בהמשך הדרך.

תנאי ההעסקה הבסיסיים
גם מי שאינו בקיא בדיני עבודה יכול בנקל לזהות בחוזה העבודה את הסעיפים הנוגעים לתנאי ההעסקה הבסיסיים ביותר, מומלץ מאוד לקרוא בעיון סעיפים אלה ולוודא שיש תיאום בין ציפיותינו לבין הזכויות שהמעסיק מתחייב להעניק לנו.
הסעיף הקובע את גובה השכר הוא כמעט בכל המקרים הסעיף החשוב לנו ביותר. בדרך כלל הסכום שיועבר לנו בתום כל חודש מסוכם וידוע אולם יש מעסיקים המנסחים את סעיף השכר כך שההפרשות הסוציאליות שהם נדרשים לבצע עבורנו יהיו נמוכות ככל שניתן. אחת הדרכים היא פיצול השכר (למשל לשכר בסיס ולשעות נוספות) כך רק חלק מן השכר ייחשב לצורך חישוב ההפרשות.

עוד סעיפים בסיסיים הם אלה המגדירים את התפקיד המיועד, את שעות העבודה, חופשות, למי כפוף העובד ועל מי הוא אחראי.

סעיפי שמירה על סודיות
עובדים רבים נחשפים במהלך עבודתם למידע רגיש, מידע שלמעסיק אינטרס כבד משקל לשמור שלא ידלוף ויגיע למתחרים. מעסיקים המודעים לסכנה של חשיפת מידע רגיש נוהגים להכניס לחוזי העבודה סעיפים המחייבים את עובדיהם לשמור על סודיות הן במשך תקופת העסקתם בחברה והן בתקופה מוגדרת לאחריה.
ישנם עובדים הסבורים שסעיפים כאלה קשים לאכיפה ונוטים להמעיט בחשיבותם. חשוב להבין שעבירה על סעיף שמירת סודיות עשויה להוות עילה לפיטורין, לעיתים אפילו לפגוע בזכאות לפיצויים, אין להסכים לסעיף סודיות שאינכם מתכוונים או יכולים לקיים על כל המגבלות שהוא מציב, כגון לא להעביר קבצים למחשב הבית, לא להוציא מסמכים רגישים כדי להמשיך לעבוד עליהם שלא במשרד וכו'.

הגבלות על מציאת משרה בעתיד
ישנם מעסיקים המעוניינים למנוע ממתחרים ליהנות מהשקעה שהם עושים בהכשרת עובדים בתחום או ממידע שעובדים כאלה עשויים להביא עימם למקום עבודתם החדש. מעסיקים כאלה עשויים לשלב בחוזה העבודה סעיף המגביל את האפשרות לעבור לעבוד אצל מתחרים.
אמנם בתי הדין לעבודה נוטים לצמצם אכיפת סעיפים כאלה שכן פעמים רבות הם פוגעים שלא באופן הוגן בחופש העיסוק, זכות יסוד גם בדמוקרטיה הישראלית. אולם אין זו סיבה להקל ראש בסעיפים אלה ויש לקחת בחשבון אלו אופציות תעסוקתיות עתידיות הם חוסמים בפנינו. 

עלות הכשרה וקיזוז חובות
יש לשים לב לסעיפים העשויים ליצור חבות כספית של העובד למעסיקו. כך למשל ייתכן סעיף לפיו העובד יישא בעלות חלקית של הכשרות שהמעביד ישלח אותו אליהן. סעיף קיזוז חובות אף הוא פתח להפחתה בתשלומים המגיעים מן המעביד, כך למשל במקרה של רכב עבודה הניזוק בתאונה ולעובד מסתבר שהוא התחייב בחוזה העבודה לשלם מכיסו חלק מעלות התיקון.

חוזי עבודה הם פעמים רבות סטנדרטיים למדי אולם חשוב לזכור כי אלה הם חוזים שתיתכן להם השפעה רבה על איכות חיינו ולפיכך חושב מאוד  לאפשר לעצמנו שהות לעבור עליהם בתשומת לב, ואולי אפילו להתייעץ עם עו"ד.

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.