פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

האם מתגייס לצבא או למשטרה זכאי לפיצויי פיטורין?

עובדים אשר מועסקים במקום עבודתם למעלה משנה, זכאים לפיצויי פיטורים במידה ויחסי העבודה מסתיימים ביוזמתו של המעסיק. עם זאת, האם עובד אשר נאלץ להפסיק את עבודתו בגין התגייסות לצבא, או בשל הצטרפות לכוחות המשטרה, מאבד את זכויותיו לפיצויים? סוגיה זו מגיעה לא אחת לפתחו של בית הדין לעבודה, ופעמים רבות ניתן לראות בהתפטרות מסוג זה כמזכה בפיצויי פיטורים. 

 

זכאות זו לפיצויי פיטורים קמה לעובד במסגרת סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים. סעיף זה קובע כי עובד אשר סמוך למועד ההתפטרות התגייס לצבא לשירות סדיר או פנה לשירות לאומי או אזרחי, זכאי לפיצויי פיטורים.

 

גיוס לצבא סדיר

 

עובד אשר התגייס לצבא לשירות סדיר, בסמוך לזמן התפטרותו, זכאי לפיצויי פיטורים במידה ועבד במקום עבודתו למעלה משנה.

 

הצטרפות לשירות לאומי או אזרחי

 

עובד אשר פונה לשירות לאומי או אזרחי, על פי משמעותם בחוק הביטוח הלאומי או בחוק דחיית שירות לתלמידי ישיבות, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים מהמעסיק. עובד זה יקבל את פיצויי הפיטורים במידה ועבד שנה במקום עבודתו, ובהתאם לשירות בן שישה חודשים לפחות. אי לכך, תביעה לפיצויי פיטורים אלו חייבת להיות מוגשת כחצי שנה לפחות אחרי תחילת השירות.

 

עובד המצטרף לצבא קבע

 

עובדים רבים עושים, גם באמצע החיים, פניית פרסה ושבים לעטות את מדי צה"ל על גופם. על פי חוק חיילים משוחררים וחוק פיצויי פיטורים, עובדים אלו זכאים לפיצויים בגין התגייסותם לשירות קבע.

עובדים אשר יזכו לפיצויי הפיטורים במקרים אלו הינם עובדים קבועים במפעל אשר התפטרו מעבודתם בכדי לשרת בשירות קבע. כמו כן, יהיו זכאים לפיצויים אלו גם עובדים אשר סמוך לפני התגייסותם לשירות סדיר היו עובדים במפעל, והמשיכו בשירות הקבע מיד לאחר השירות הסדיר. עובדים אלו ייחשבו כמי שפוטרו ביום בו התחילו את שירות הקבע (כל אימת שהם מתחייבים לשנתיים קבע לפחות).

 

פיצויים למצטרף למשטרה או לשב"ס

 

עובדים אשר מצטרפים לשירות בתי הסוהר (השב"ס) או משטרת ישראל, זכאים לפיצויי פיטורים במידה והם עומדים באחד מהתנאים הבאים – חצי שנה לפחות של שירות במשטרה או בשב"ס, שירותו של העובד במשטרה או בשב"ס נפסק משום שהוא נמצא אינו מתאים לשירות או מחמת אחת העילות המזכות אותו בפיצויי פיטורים על פי חוק פיצויי פיטורים.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.