פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

בית הדין לעבודה

מערכת המשפט הישראלית מכירה בכך שסכסוכים בעבודה אינם כשאר המחלוקות בין שני אזרחים, ועל כן הם ראויים למערכת משפטית מיוחדת. בעקבות עיקרון זה, הוקמו בישראל בתי הדין לעבודה. מדובר במערכת משפטית הכוללת את בתי הדין האזוריים ואת בית הדין הארצי לעבודה בירושלים. 

 

כמו הערכאות השיפוטיות האחרות, גם מערכת בתי הדין לעבודה בישראל מחולקת לערכאה נמוכה (האזורית) וערכאה גבוה (בית הדין הארצי). אי לכך, תביעות המוגשות בענייני עבודה, יונחו ראשית לפתחו של בית הדין האזורי. בעלי דין אשר אינם מרוצים מהחלטתה של הערכאה האזורית, רשאים להגיש ערעור על כך לבית הדין הארצי. כמו כן, בעל דין אשר איננו מרוצה מפסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה, רשאי להגיש ערעור על החלטתו לבית המשפט העליון.

 

מערכת בתי הדין לעבוד הינה חלק ממערכת המשפט הכללית והיא פועלת במסגרת חוק בית הדין לעבודה וחוקים סוציאליים נוספים כגון חוק בריאות ממלכתי, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, חוק פיצויי פיטורים ועוד.

 

        סמכויות בית הדין לעבודה: 

  • תביעות אשר עילתן ביחסי עובד מעביד, ומוגשות על ידי עובד או חליפו כנגד המעביד.
  • תביעות העוסקות בשאלת קיום יחסי עובד ומעביד (פרט לתביעות נזיקיות).
  • תביעות בענייני חוזי עבודה לרבות כריתת חוזה, הפרתו, קבילותו וכו'.
  • תביעות העוסקות בקבלה או אי-קבלה של עובד למקום עבודה (אפליות למיניהן וכדומה).
  • תביעות העוסקות בענייני עבודה המוגשות על ידי עובדים או נציגי ארגון עובדים כנגד מעביד או נושא משרה אצלו.
  • תביעות העוסקות בסכסוכי עבודה והסכמים קיבוציים.
  • תביעות העוסקות בענייני ביטוח לאומי (תאונות עבודה, דמי אבטלה, קצבות שונות וכו').
  • תביעות העוסקות בתשלום שכר, הלנתו, פיצויי פיטורים, הגנת שכר וכו'.
  • עבירות פליליות במקום העבודה.

 

העיקרון הסוציאלי מאחורי בית הדין לעבודה

 

בתי הדין לעבודה, אשר עוסקים מדי יום בעשרות סכסוכים בין עובדים למעבידיהם, פועלים במסגרת תפיסה חברתית סוציאלית. תפיסה זו מעניקה משקל רב לתקינות היחסים בין העובד למעביד. כמו כן, פסיקותיו של בית הדין לעבודה מכירות בכך שהעובד הוא החוליה החלשה במערכת יחסים מיוחדת זו. אי לכך, פעמים רבות נוטים בתי הדין לעבודה להטות את הכף לטובת העובד, במקום בו קיים ספק לגבי ההחלטה הנכונה. בנוסף, במקרים רבים בהם העובד איננו זוכה בתביעה, בוחרים הדיינים שלא לפסוק הוצאות משפט כנגדו.

 

מבנה בתי הדין לעבודה

 

ברחבי הארץ פועלים חמישה בתי דין אזורים לעבודה (ירושלים, תל אביב, באר שבע, נצרת וחיפה) ובראשותם של בתי דין אלו מכהנים כ-30 שופטים. בית הדין הארצי לעבודה ממוקם בירושלים והוא משמש כערכאת ערעור על החלטות של בתי הדין האזוריים. תביעה בענייני עבודה תהיה מוגשת לבית הדין באזור השיפוט בו ממוקם מקום העבודה, או היכן שהייתה העבודה אמורה להתבצע. תביעות אשר אינן עוסקת ביחסי עבודה (לדוגמא, תביעות נגד המוסד לביטוח לאומי) יכולות להיות מוגשות בבית הדין הקרוב למקום מגוריו של העובד.

קראו עוד בתחום:

דיון מהיר בבית הדין לעבודה

מהו הדיון המהיר בבית הדין לעבודה? כיצד ניתן לפנות להליך זה? מהם יתרונותיו?

הסמכות המקומית בבתי הדין לעבודה - היכן מתנהלת התביעה

בישראל ישנם 5 בתי דין לעבודה במחוזות שונים - איך נקבעת הסמכות המקומית? איך נדע היכן עלינו להגיש את התביעה?

מהי הסמכות של בית הדין לעבודה? באילו עניינים הוא דן?

מהי סמכותו העניינית של בית הדין לעבודה? מהם התחומים הנתונים לתחום שיפוטו הבלעדי?

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.