פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

ביטוח לתלמידים לאחר שעות הלימודים ומחוץ לבית הספר

הורים רבים אינם יודעים כי ילדיהם מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות מתוקף היותם תלמידים במדינת ישראל. כמו כן, ביטוח זה תקף גם כאשר נגרמו לילד נזקי גוף מחוץ לשעות הלימודים ואף בחגים ובתאונות שהתרחשו בחו"ל. פוליסת הביטוח חלה על הילדים בהתאם לתשלום אגרת החינוך על ידי ההורים. לדוגמא, אשה אשר בנה נפגע לאחר שתיית בקבוק חומצה שנשכח במכונית הגישה תביעה בעקבות האירוע מכוח פוליסת ביטוח התאונות האישיות. בית המשפט פסק עבור האם והילד פיצויים בסך של 600,000 שקלים.

אלו תלמידים מבוטחים?

על פי החוק ופוליסת הביטוח, תלמידי ישראל נהנים מכיסוי ביטוח בגין נזקי גוף אשר נגרמו להם בכל מקום בישראל ובעולם, בהיקף של 24 שעות ביממה. על מנת להגיש תביעה לפיצויים כנגד חברת הביטוח, אין צורך להוכיח קשר בין הנפגע, התאונה ומוסד הלימודים. התלמידים המבוטחים בפוליסת ביטוח התאונות האישיות הם כל התלמידים במוסדות החינוך בישראל אשר לומדים בפועל במוסד החינוך בו הם רשומים. כמו כן, ילדים רכים הלומדים במעונות יום, גנים ופעוטונים, המופעלים על ידי רשות מקומית, נהנים אף הם מהביטוח כאמור.

התשלום בעבור פוליסת הביטוח נגבה מההורים במסגרת אגרת החינוך המשולמת עבור הילדים. יש לציין כי גם הורים אשר לא שילמו את אגרת החינוך זכאים להגנה ביטוחית על ילדיהם שכן מדובר בכיסוי קולקטיבי אשר הדאגה לגביית התשלום עבורו מונחת על כתפי הרשות המקומית.

מה כולל הביטוח?

הכיסוי הביטוחי עבור ילדים ותלמידים במסגרת פוליסת ביטוח התאונות האישיות כולל כיסוי על כל תאונה בה נפגע הילד (למעט מספר חריגים בהם הפיצוי מוסדר בחקיקה שונה כגון תאונות דרכים, תאונות עבודה, רשלנות רפואית וכדומה). במידה ואתם מעוניינים להגיש תביעת פיצויים כנגד חברת הביטוח, יודגש כי אינכם צריכים להוכיח רשלנות מצד גורם זה או אחר. די בהוכחת קרות התאונה בכדי להקים זכאות לפיצויים.

מוות – במקרה של מוות, חברת הביטוח תשלם ליורשיו של המנוח פיצויים חד פעמיים בסך של כ-130,000 שקלים.

נכות צמיתה – במידה והתאונה גרמה לתלמיד לנכות צמיתה, הוא זכאי לפיצויים בהתאם לשיעור הנכות. הסכום המרבי לעניין זה עומד על כ-340,000 שקלים. כאשר הנכות הצמיתה עומדת על 10%, יקבל התלמיד פיצויי בשיעור זה מהסכום המקסימאלי (דהיינו, 34,000 שקלים). קביעת אחוזי הנכות נעשית על ידי מומחים רפואיים הממונים וממומנים על ידי חברת הביטוח. פעמים רבות, חברות הביטוח טוענות כי האירוע איננו נכנס בגדרה של הפוליסה ועל כן הן מסרבות למנות מומחה רפואי מטעמם. במקרים אלו, מומלץ לעיתים למנות מומחה רפואי מטעם המשפחה אשר יבחן את נזקי הקטין. יש לציין כי קטין אשר נגרמה לו נכות חמורה זכאי לעיתים לתוספת פיצויים בשיעור של 50% נוספים הנקראת "מענק חומרה". דהיינו, פגיעה חמורה יכולה להביא לפיצויי של למעלה מ-500,000 שקלים.

נכות זמנית – במידה ונקבעה לנפגע נכות זמנית בלבד אשר ריתקה אותו למיטתו, הוא יהיה זכאי לפיצויי בסך של כ-85 שקלים החל מהיום השישי לפציעה (ובחלק מהפוליסות מהיום העשירי), וזאת במידה והוא היה מרותק למיטתו במשך 21 ימים לפחות. בכל מקרה, חברת הביטוח לא תשלם פיצויי זה מעבר לתקופה של שישה חודשים (גם אם תקופת הנכות הייתה בפועל ארוכה יותר). תלמיד אשר היה מאושפז בבית חולים במהלך תקופת הנכות יהיה זכאי לפיצויי נוסף עבור כל יום אשפוז.

החזר עבור אמצעי עזר רפואיים

ישנן פגיעות אשר דורשות מהנפגע להיעזר בעזרים רפואיים כגון כסא גלגלים, קביים וכדומה. במקרים אלו, חברת הביטוח תסייע להורים ולקטין בהחזר כספי בגין הוצאה זו. חברות הביטוח לא תשלמנה החזר עבור אמצעים אלו מעבר לתקופה של חצי שנה ועד לתקרה של כאלף שקלים. כמו כן, ההחזר הכספי ניתן בהתאם לאביזרים רפואיים שאינם כלולים בחוק הבריאות הממלכתי (למעט הוצאות עבור ייעוץ רפואי לקביעת אחוזי נכות, הוצאות ששולמו על ידי מקור אחר או טיפול שיניים).

הרחבת הפוליסה

פוליסת ביטוח התאונות האישיות הינה פוליסה רחבה ומקיפה. עם זאת, ישנם מקרים אשר פוליסת הביטוח אינה מכסה (לדוגמא, תאונות דרכים בחו"ל). לעיתים מומלץ להרחיב את הפוליסה מול חברת הביטוח. הרחבת הפוליסה נעשית באופן אישי ובהתאם לניהול משא ומתן מול סוכני הביטוח.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.