פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

אלימות בבית הספר - האם ניתן לתבוע פיצויים?

תופעת האלימות בבתי הספר בישראל נמצאת בשנים האחרונות במגמת עלייה מדאיגה. מחקר אשר ערך פרופ' רמי בנבנישתי לפני מספר שנים מראה כי כ-75% מתלמידי בתי הספר היסודיים, וכ-60% מתלמידי בתי הספר העל יסודיים, סבלו מהקנטות וקללות במהלך שעות הלימודים. כמו כן, מחצית מהתלמידים אשר העידו בפני פרופ' בנבנישתי דיווחו על כך שהם נחשפו לפחות פעם אחת לאלימות פיסית מצדם חבריהם לספסל הלימודים. משטרת ישראל מדווחת אף היא על נתונים דומים. על פי דיווחים של משטרת ישראל, בשנת 2004 נפתחו כ-1,700 תיקים במשטרה בגין מקרים של עבריינות נוער במוסדות חינוך, מרביתם בענייני אלימות (ממוצע של כ-4.5 מקרים ליום, כולל ימי החופשה).

מי אחראי על ביטחונם של התלמידים?

על פי החוק, ילדים הינם קטינים ועל כן הם נמצאים באחריותם הבלעדית של הוריהם כאשר הם בביתם, ובאחריות המורים והצוות הפדגוגי כשהם בבית הספר. משרד החינוך מפרסם מדי שנה נוהלים מחייבים הנוגעים לנוכחות מורים משגיחים בכיתות ובנקודות בעיתיות.

מוסדות חינוך אשר אינם מקפידים על יישום נוהלים אלו עלולים להימצא אחראים לנזק ו\או לפגיעה אשר יגרמו לתלמיד או מורה. במקרים בהם תלמיד נפגע בבית הספר כתוצאה מאלימות, ייתכן וניתן יהיה לתבוע פיצויי מהגורם האלים. עם זאת, כאשר עסקינן בריב בין קטינים, מצטמצמת מאד הדרך לתביעת פיצויים כנגד הגורם התוקף. במקרים אלו, מומלץ לבחון תביעה מול בית הספר, הרשות המקומית או המדינה. כאשר מדובר בגורם אלים שהינו בגיר (לדוגמא, אח של אחד התלמידים או גורם במערכת החינוך), ייתכן ויהיה לייחס אחריות נזיקית לגורם הפוגע ואף לבית הספר, לרשות המקומית ו\או למדינה.

אלימות במהלך השיעור ואלימות במהלך ההפסקה, האם יש הבדל?

באופן כללי, מבחינת התלמיד הנפגע אין הבדל בין אלימות אשר ממנה הוא סובל בכיתה כאשר המורה המשגיח נמצא במקום, לבין אלימות שמתרחשת בזמני הפסקה או בזמן ההמתנה להסעת התלמידים. במקרים בהם האלימות נעשית אל מול מורה אחראי, מוטלת על המורה אחריות לפעול להפסיקה באופן מיידי. כמו כן, עליו לדאוג להעביר את הנושא לגורמים הרלבנטיים בבית הספר וזאת בכדי למנוע הישנות אלימות מצידו של הילד התוקף. במקרים בהם האלימות התרחשה במקום בו לא הייתה נוכחות של מי מהצוות החינוכי, ייתכן ויהיה ניתן לתבוע את בית הספר בשל חובת השגחה אשר הופרה (לדוגמא, אלימות במקום בו היה אמור להיות מורה תורן).

ביטוח תאונות לתלמידים, האמנם?

תלמידי ישראל מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות כל עוד הם רשומים במוסד חינוכי ולומדים בו הלכה למעשה. פוליסת הביטוח הנ"ל חלה על התלמידים גם מחוץ לשעות הלימודים, 24 שעות ביממה. הפוליסה מכסה נזקי גוף אשר נגרמו לתלמידים מכל מקור שהוא. עם זאת, מדובר בפוליסה כללית שכיסויה נמוך ופעמים רבות הוא אינו מספיק לפצות את התלמיד בגין נזקיו. אי לכך, ייתכן ויהיה צורך להגיש תביעה נזיקית לא רק נגד חברת הביטוח אלא גם נגד מי מהגורמים האחראים לתלמיד במועד האירוע.

אלימות מצד המורים

חרף העובדה שמדובר במקרים חריגים ביותר, אלימות מצד מורים או חברי הצוות הפדגוגי כלפי התלמידים נצפתה אף היא במחוזותינו. יודגש כי לא תמיד מדובר באלימות אסורה. אלימות של מורים או חברי הצוות החינוכי יכולה להיות סבירה בהתאם לנסיבות המקרה ובמידה והיא נעשתה על מנת למנוע נזק גדול יותר. צוות המורים יכול להשתמש במקרים אלו בכוח סביר אך לא באלימות, וזאת במקרים קיצוניים ולאחר הפעלת שיקול דעת.

תלמידים בעייתיים ואלימים, כיצד מתמודדים?

בשערי בתי הספר השונים ברחבי הארץ באים גם תלמידים בעייתיים ואלימים אשר נוקטים באלימות פיסית ומילולית כלפי חבריהם. לעיתים, מדובר בילדים ה"מועדים לפורענות" ובית הספר יודע על אופיים התזזיתי. מבחינת הנפגע אין משמעות מיהו הגורם אשר התרשל כלפיו במתן חופש פעולה לתלמיד בעייתי. לעיתים, ישנן חילופי האשמות הדדיים בין בית הספר, הרשות המקומית, שירותי הרווחה ומשטרת ישראל, בנוגע לאחריות לנזקים הצפויים מתלמיד אלים במיוחד. יודגש כי חילופי האשמות אלו יכולים לעיתים אף לסייע לנפגע בעת הגשת תביעת פיצויים בעקבות נזקי הגוף שנגרמו לו.

אלימות מחוץ לשעות הלימודים

תלמידים רבים עלולים לאיים על חבריהם כי בזמן שהם נמצאים בבית הספר הם יתנהגו כראוי, אך לאחר שעות הלימודים יהפכו את עורם ו"יחפשו אותם". במקרים אלו, פוליסת הביטוח עדיין תקפה אך סביר להניח שלא יהיה ניתן להטיל אחריות על בית הספר.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.