פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

אחרי תאונת דרכים - איך לנהוג?

תאונות דרכים מתרחשות בישראל מדי יום, תוך שהם מותירות אחריהן פצועים והרוגים רבים. החוק הישראלי מכיר בזכותם של נפגעים להמשיך בחייהם ולזכות בפיצויים בגין אובדן כושר השתכרות, טיפולים רפואיים ועזרה סיעודית. אי לכך, חוק הנפגעים לפיצויי תאונות דרכים מזכה בפיצויים כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק. כאן המקום לציין כי אין כל חשיבות לשאלת האשמה בתאונה. נביא דוגמא קיצונית – נהג רכב אשר נכנס לצומת באור אדום ובעקבות כך היה מעורב בתאונה, זכאי גם הוא לפיצויים מחברת הביטוח המבטחת את מכוניתו. מאמר זה יסקור מעט את השלבים בהגשת התביעה, ועניינים נוספים אשר חשוב לדעת לפני הגשת תביעת ביטוח.


טיפול באמבולנס ופינוי לבית החולים


תאונות דרכים רבות דורשות הזמנת אמבולנס וקבלת טיפול רפואי במקום התאונה. כמו כן, פעמים רבות מובהלים הנפגעים לבית החולים להמשך טיפול. שימו לב, זכאים אתם להחזר הוצאות בגין טיפול זה ועל כן יש להקפיד על שמירה של המסמכים הרפואיים והקבלות הרלבנטיות.


תאונה אשר לא הסתיימה בפינוי לבית החולים


תביעות נזיקין לאחר תאונות דרכים נשענות בין השאר על הוכחת נזק הקשור לתאונה. אי לכך, גם במקרים בהם לא נדרשתם לפינוי על ידי צוות מגן דויד אדום, מומלץ לפנות במהרה לחדר המיון ולו על מנת לקבל אבחנה רפואית ובדיקות ראשוניות. במידה ולא פניתם לבית החולים מיד לאחר התאונה, עלולה טענתכם לפיצויי בגין נזקי גוף להיחלש בעיני בית המשפט.


כמו כן, בתי המשפט נוטים להעניק משקל רב לתלונות הנפגע במועד הסמוך ביותר לאירוע. מן הפסיקה ידוע כי נפגע מוסר לרופא המטפל בו את הפרטים המדויקים ביותר, זאת בכדי לקבל את הטיפול הרפואי ההולם את מצבו. אי לכך, סתירות בין תלונות בסמוך לתאונה, לתלונות אשר נאמרו מאוחר יותר (לעיתים לאחר מפגש עם עורך דין), עלולות לפגוע במהימנות גרסתכם. זאת ועוד, עורכי דין ממליצים לציין מול הרופאים כי הכאבים מהם הם סובלים הם אינם קלים ולא נראה כי מדובר בנזק אשר "יעבור מחר".


קבלת אישור ממשטרת ישראל לגבי התאונה


אדם אשר נפגע בתאונת דרכים חייב לפנות למשטרת ישראל ולדווח על התאונה. בדיווח זה על הנפגע לציין את כל הפרטים הידועים לו לגבי המקרה. שימו לב, עדות זו יכולה להיות מוצגת כנגדכם בבית המשפט ולפרטים אשר ימסרו בה עלולה להיות השפעה מכרעת על סיכויי תביעתכם. אי לכך, הקפידו לציין את התאונה ואת הנזקים המדויקים אשר נגרמו לכם. כמו כן, שימו לב שאין סתירות בין הגרסה אשר נמסרה למשטרה, לבין התלונות עליהן הלנתן בפני הרופאים.


טיפולים רפואיים לאחר התאונה


במידה ועברתם תאונת דרכים ובכוונתכם להגיש תביעה בעניינה נגד חברת הביטוח, עליכם להקפיד ולפנות לרופאים מומחים בתקופה שלאחר התאונה. שימו לב, רופאים בקופת חולים ובתי חולים מקפידים לרשום את תלונותיו של המטופל בדיוק רב. שימו לב שהמידע אשר אתם מוסרים לרופא בקופת חולים זהה למידע שמסרתם למשטרה ולרופאים בבית החולים לאחר התאונה. כמו כן, הקפידו לציין כי הכאבים נוצרו בגין התאונה והם אינם "עושים קולות של החלמה". זאת ועוד, מומלץ לבקש הפניות לרופאים מומחים העוסקים בתחום פציעתכם כגון אורטופדים, מנתחים פלסטיים, רופאי נשים וכדומה.


משמעות הגיליון הרפואי


תביעות נזיקין אשר עוסקות בתאונת דרכים יזכו את התובע בפיצויים רק לאחר הוכחת נזק. לאמור, אין די בהתקיימות התאונה אלא יש להוכיח קיומו של נזק מוחשי ורפואי. בנוסף, תובע בעניינים אלו אינו מורשה להביא לבית המשפט חוות דעת רפואית מטעמו. במקרים בהם קיימת מחלוקת לגבי הנזק הנגרם, ממנה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו, שהינו אדם אובייקטיבי כלפי שני הצדדים. מומחה זה יבחן את תלונותיכם גם בהתאם לגיליונות הרפואיים בבית החולים ובקופת חולים. 


 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.