פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

רשלנות מורים - אחריות מורים

שעות רבות במהלך היום נמצאים ילדינו בבית הספר תחת השגחתם של המורים. מיותר לציין כי היות והמורה הוא "המבוגר האחראי" אשר ביטחון הילדים הופקד בידיו, קיימת בינו לבין התלמידים חובת זהירות מושגית. הפרתה של חובה הזהירות הנ"ל עלולה להביא להגשת תביעת פיצויים כנגד המורה והמוסד החינוכי במסגרתו פעל. 

חובת הזהירות של המורה כוללת את טווח אחריותו של האחרון, החל מהשיעורים בכיתה, דרך הפסקות בבית הספר וכלה בהמתנת הילדים להסעה ובטיולים שנתיים. במקרים בהם המורה והתלמידים נפגשים מחוץ לשעות הלימודים, מוטלת חובה על כתפיו של האחרון לדאוג לשלומם וביטחונם של התלמידים.

המשנה לשעבר לנשיא בית המשפט העליון (בדימוס) תיאודור אור, התייחס לכך בפסיקתו באופן הבא: "אין מחלוקת שמורים בבית הספר חבים חובת זהירות כלפי תלמידיהם, וזאת גם שעה שנמצאים הם בהפסקה בין השיעורים בשטח בית הספר, ומחוץ לכיתות הלימוד. אחריות זו מוטלת לפי הנסיבות - לעתים על המורה המחנך, לעתים על המורה התורן בחצר, לעתים על מורה אחר, ולעתים על מנהל בית הספר (אשר אחראי אחריות מנהלית לקביעת סדרי עבודה ופיקוח מצד המורים ביחס לתלמידים)".

תאונה במהלך השיעור

מורים אחראים על ביטחונם ושלומם של התלמידים הלומדים בכיתתם במהלך השיעור. אחריות זו תקפה גם על מורים לספורט אשר מפעילים את התלמידים מבחינה גופנית, וגם על מורים בכיתות אשר מוטל עליהם לדאוג לסדר ומשמעת בכיתה ולמנוע מקרים של אלימות והשתוללות מסוכנת של הילדים. מורים חייבים להיזהר שלא לפגוע בילדים גם על ידי אלימות מילולית (לדוגמא, העלבת תלמיד בשיעור) באופן בו יגרמו לתלמיד נזקים חברתיים ונפשיים שונים. במקרים בהם מופרית חובה זו, ייתכן וקיימת עילה להגשת תביעת פיצויים.

לדוגמא, מורה לספורט אשר לא פיקח על תנאי מגרש נאותים כאשר התלמידים משחקים בכדור במקום, הפר את חובת הזהירות אשר הוטלה עליו. כתוצאה מהאירוע, נפגע אחד התלמידים ברגלו בגין ברזל גלילי חשוף. בית המשפט פסק עבור התלמיד פיצויים בסך של כ-103,000 שקלים.

תאונה בטיול

במסגרות הלימודים השונות כלולות גם פעילויות בחיק הטבע כגון שיעורים מיוחדים, טיולים וסיורים חינוכיים. במקרים בהם נגרם נזק לתלמיד במהלך סיור שכזה, ייתכן ועסקינן ברשלנות מצד המורה המלווה. חובת האחריות המוטלת על כתפיו של מורה בסיטואציות של טיול בחיק הטבע הינה מוגברת, וזאת בשל הסכנה הממשית לתאונות. חובה זו מושפעת הן מגילם של התלמידים, הן מהסיכונים במסלול והן מהוראות הרלבנטיות הנוגעות לנסיבות המקרה.

לדוגמא, גננת אשר יצאה לטיול בסמוך לגן הילדים, ובמהלך הטיול הרים אחד הזאטוטים אבן ונעקץ על ידי עקרב, נמצאה אחראית לתוצאות התאונה. לעומת זאת, במקרה של תלמידי כיתה יא' אשר היו בטיול בהר ארבל, החלו התלמידים בריצה לכיוון האוטובוסים במהלכה מעדה אחת התלמידות ונפלה. בית המשפט קבע במקרה זה כי לא ניתן להטיל אחריות על כתפיו של הצוות החינוכי וזאת בהתחשב בחשיבות הטיולים השנתיים ברחבי הארץ, ובגילה של הנפגעת.

תאונה במהלך ההפסקה

אחריות המורים איננה נוגעת רק לשיעורים ולטיולים מטעם בית הספר. אחריות זו מוטלת על המורים והמוסד החינוכי גם בשעות ההפסקה. בית הספר אחראי להציב מורים תורנים בשטח המוסד החינוכי, קל וחומר במקומות "מועדים לפורענות" כגון חצר בית הספר או הקיוסק. מורים אלו אינם שוטרים אך נוכחותם במקום יכולה פעמים רבות למנוע מקרים אלימים או חוסר זהירות מצד התלמידים הצעירים.

במקרה בעניין זה אשר הונח לפתחו של בית המשפט, נפסקו פיצויים עבור תלמיד שנפגע במהלך ריצה שלו ושל חבריו לשיעור בתום ההפסקה. בית המשפט קבע כי בית הספר היה אמור להציב באזור המדרגות מורה תורן שימנע מהתלמידים לרוץ בחוסר אחריות בגרם המפותל.

לסיכום,

תלמידים קטינים אשר מבלים שעות רבות בבית הספר אינם תמיד מסוגלים להבחין בין טוב לרע ואין הם תמיד מייחסים שיקול דעת למעשיהם. מדובר אפוא בתלמידים צעירים אשר נפגעים כתוצאה מחוסר ניסיון וקונדסות בגופם ובנפשם. המורים, האחראים על ביטחונם ושלומם של התלמידים, חייבים לעשות כל שביכולתם על מנת להגן על תלמידיהם. עם זאת, יצוין כי חובה זו איננה מוגבלת ובתי המשפט יכולים גם לקבוע כי המורה פעל כמורה סביר ואין להטיל על כתפיו את עוולת הרשלנות.

במידה והתרחשה בבית הספר תאונה אשר גרמה לנזקי גוף שונים, ויש הנחה כי המורה יכול היה למנוע את האירוע, ניתן לבחון מסלול של הגשת תביעה כנגד המורה ובית הספר. במקרים אלו, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי מעורכי דין העוסקים בתחום זה.
 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.