פנו אלינו ללא התחייבות
שלח

 

רחוב החשמל 10, קומה 2, ת.ד 26 עפולה מיקוד 1810001
טלפון: 04-6526479 | פקס: 04-6592087

דוא"ל: OFFICE@DHLAW.CO.IL
 

אובדן כושר עבודה בגין מחלה – הכירו את הזכויות שלכם

אובדן כושר עבודה בגין מחלה – הכירו את הזכויות שלכם

כשמדובר באובדן כושר עבודה, הנטיה הטבעית היא לחשוב על תאונות עבודה או בעיות בריאותיות שהופיעו כתוצאה מתנאי עבודה לקויים וכדומה. אולם המציאות היא שחלק לא מבוטל ממקרי אובדן כושר העבודה הם תוצאה של מחלות ובעיות בריאותיות שאינן קשורות למקום העבודה. חשוב להבין כי החוק והזכויות הנובעות ממנו מתייחסים לעצם העובדה כי האדם איננו מסוגל להמשיך ולעבוד, ורק אחר כך לסיבות שגרמו לכך. לכן מבחינת המחוקק במקרה של מחלה הגורמת לאיבוד היכולת לעבוד ולהתפרנס – זכאי החולה לכל הזכויות השמורות לנפגע תאונת עבודה או מחלת עבודה, והוא יכול לקבל את כל התגמולים הרגילים במקרים של אובדן כושר עבודה.

 

למרות הנאמר לעיל, ישנם מקרים רבים בהם נפגעי מחלות שאינם מסוגלים לעבוד, נתקלים בקירות אטומים ובהררי בירוקרטיה בבואם לקבל את המגיע להם. מחלות כמו סרטן, מחלות לב או מחלות כרוניות אחרות הן מחלות המתפתחות לאורך שנים, ולא פעם מנסה חברת ביטוח כזו או אחרת להתנער מהאחריות לאובדן כושר העבודה בתואנות ובתירוצים שונים. יעוץ משפטי בשלבים אלה הוא הכרחי למניעת תקלות ועוגמת נפש רבה. שכן כאמור להבדיל ממקרים של תאונות עבודה או תאונות דרכים, בהם ניתן בקלות יחסית להוכיח את רמת הנזק, ואת הסיבות הישירות לנזק שנגרם לנפגע, במחלות יכולת ההוכחה מורכבת ומסובכת יותר, והיו בטוחים שהגופים המבטחים לרבות המוסד לביטוח לאומי, לא בדיוק יקלו עליכם את הדרך אל הקצבה או הפיצוי הנדרש.

 

מבחינת זכאותו של חולה במחלה כרונית המונעת את יכולת ההשתכרות והקיום של החולה, הוא זכאי לכל הקצבאות והתגמולים המגיעים לכל נפגע אובדן כושר עבודה ובלבד שימציא את האישורים הרלוונטיים ויוכיח כי אכן נאסר עליו לעבוד או שיכולת העבודה שלו הוגבלה. במקרים מסוימים בהם הוגבלה יכולת העבודה של החולה בעקבות המחלה, אך איננו מוגבל לצמיתות יוכל לדרוש העברה לתפקיד אחר במקום העבודה, תוך שמירה על תנאי השכר הקודמים שלו, וזאת בכפוף למצבו הבריאותי, יכולת התפקוד העתידית שלו והצפי הרפואי להחלמתו המלאה במידה וצפויה כזו.

 

פוליסות ביטוח – זה לא עובד באופן אוטומטי

במקרי מחלה בהם הופך העובד למוגבל לצמיתות, דינו ככל אדם שאיבד את כושר עבודתו, והוא זכאי לתגמולים בגין 90 היום הראשונים מהביטוח הלאומי, ובמקרים בהם יש לו גם ביטוח פרטי, יוכל לקבל במקביל פיצוי גם מחברת הביטוח שלו. כאן המקום לציין כי פוליסות הביטוח הפרטיות שונות מחברה לחברה ומתייחסות לסוגים שונים של אובדן כושר עבודה, כך שיש חשיבות רבה לעמידה על כל פרטי הפוליסה בטרם החתימה עליה, ובטרם הגשת התביעה לחברת הביטוח. ישנן פוליסות שאינן מתייחסות למקצועו הספציפי של החולה, בעוד אחרות מקנות חשיבות והתייחסות למקצועו הספציפי של החולה. כך למשל מהנדס שחלה, עלול שלא להיות מוכר כנפגע אובדן כושר עבודה על ידי חברת הביטוח שלו, שכן מבחינתה הוא יכול להמשיך ולהתקיים ממשכורתו כמאבטח או כעובד פקידותי במשרה שאיננה קשורה להשכלתו ולכישוריו.

 

מורכבות הפוליסות הנמצאות בשוק העבודה, נסיונותיהם של מעסיקים לקבל מחיר נמוך עבור הביטוחים שהם מבטחים בהם את העובדים, ורצונן של חברות הביטוח לשלם כמה שפחות, הופכים את התביעה בגין אובדן כושר עבודה, לתביעה המצריכה שימוש בעורך דין מקצועי בתחום. ניסיון לצלוח את סבך הבירוקרטיה, והחקיקה המורכבת בכוחות עצמכם נידון כמעט מראש לכישלון, שכן מעבר לזכות הבסיסית לפיצוי קיימים היבטים רבים שאנשי המקצוע ערים להם ומבינים את חשיבותם, ויכולים להגדיל באופן משמעותי את הקצבה או הפיצוי המגיע לכם כך שתוכלו לחיות לאורך שנים בצורה מכובדת וראויה ללא תלות בקצבאות נמוכות המגבילות באופן משמעותי את רמת החיים האישית שלכם.

 

 

 

 

 

 

 

אתר משרד עורכי-דין דרור חייק הוקם במטרה לסייע לך בתחומי דיני העבודה ונזקי הגוף; המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. אין במידע המוצג באתר זה כל המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ביטוחי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. כל המסתמך על המידע באתר בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. מכיוון שכל מקרה ומקרה שונה בעובדות ובנסיבות יש לקבל ייעוץ משפטי אישי ומפורט בטרם נקיטת הליכים או קבלת החלטות ולא לפעול על סמך המידע הכללי באתר.